statystyki

Pakiet paliwowy stanie się szczelniejszy od nowego roku

autor: Mariusz Szulc27.09.2018, 07:16; Aktualizacja: 27.09.2018, 08:28
Wprowadzenie od sierpnia 2016 r. pakietu paliwowego okazało się dużym sukcesem, bo pozwoliło znacząco zmniejszyć szarą strefę na rynku paliwowym i przyniosło dodatkowe miliardy budżetowi.

Wprowadzenie od sierpnia 2016 r. pakietu paliwowego okazało się dużym sukcesem, bo pozwoliło znacząco zmniejszyć szarą strefę na rynku paliwowym i przyniosło dodatkowe miliardy budżetowi.źródło: ShutterStock

Podatek od kupionego w innym państwie unijnym oleju napędowego, gazu LPG czy biopaliwa trzeba będzie rozliczyć w ciągu 5 dni. Nie pomoże już deklaracja, że będą one wykorzystywane do produkcji np. oleju smarowego.

Wynika to z najnowszej wersji projektu nowelizacji ustawy o VAT i niektórych innych ustaw, którą opublikowało Ministerstwo Finansów. Resort chce zamknąć w ten sposób furtkę, która pozwalała przedsiębiorcom unikać wymogów wynikających z pakietu paliwowego (Dz.U. z 2016 r. poz. 1052 ze zm.). Wykorzystywały ją głównie firmy, które deklarowały, że kupiony np. w Niemczech olej napędowy nie posłuży im jako paliwo, a wykorzystają go do produkcji olejów smarowych.

Teraz nie uciekną już one przed obowiązkiem zapłaty VAT w ciągu 5 dni. Dzięki temu fiskus najpierw otrzyma podatek, a dopiero potem będzie mógł weryfikować transakcję.


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane