statystyki

Pakiet paliwowy stanie się szczelniejszy od nowego roku

autor: Mariusz Szulc27.09.2018, 07:16; Aktualizacja: 27.09.2018, 08:28
Wprowadzenie od sierpnia 2016 r. pakietu paliwowego okazało się dużym sukcesem, bo pozwoliło znacząco zmniejszyć szarą strefę na rynku paliwowym i przyniosło dodatkowe miliardy budżetowi.

Wprowadzenie od sierpnia 2016 r. pakietu paliwowego okazało się dużym sukcesem, bo pozwoliło znacząco zmniejszyć szarą strefę na rynku paliwowym i przyniosło dodatkowe miliardy budżetowi.źródło: ShutterStock

Podatek od kupionego w innym państwie unijnym oleju napędowego, gazu LPG czy biopaliwa trzeba będzie rozliczyć w ciągu 5 dni. Nie pomoże już deklaracja, że będą one wykorzystywane do produkcji np. oleju smarowego.

Wynika to z najnowszej wersji projektu nowelizacji ustawy o VAT i niektórych innych ustaw, którą opublikowało Ministerstwo Finansów. Resort chce zamknąć w ten sposób furtkę, która pozwalała przedsiębiorcom unikać wymogów wynikających z pakietu paliwowego (Dz.U. z 2016 r. poz. 1052 ze zm.). Wykorzystywały ją głównie firmy, które deklarowały, że kupiony np. w Niemczech olej napędowy nie posłuży im jako paliwo, a wykorzystają go do produkcji olejów smarowych.

Teraz nie uciekną już one przed obowiązkiem zapłaty VAT w ciągu 5 dni. Dzięki temu fiskus najpierw otrzyma podatek, a dopiero potem będzie mógł weryfikować transakcję.


Pozostało jeszcze 68% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane