W tym tygodniu podczas nocnego nalotu na Wólkę Kosowską funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej zajęli towary o wartości ok. 12 mln zł. Wszczętych zostało też 14 spraw karnych i zatrzymano cztery osoby (trzech obywateli Pakistanu oraz jednego obywatela Indii) – poinformował DGP Marcin Kopczyk, pełnomocnik szefa KAS ds. zwalczania szarej strefy na krajowych targowiskach i bazarach.
Pierwsza tak duża akcja została przeprowadzona pod koniec ubiegłego roku. Zabezpieczono wtedy nielegalne towary o wartości ok. 60 mln zł. Pisaliśmy o tym w artykule „Teraz KAS idzie na wojnę ze sprzedawcami podróbek” (DGP nr 237/2017).
W tym tygodniu również zajęto artykuły z podrobionymi znakami towarowymi. Skontrolowane zostały też samochody, w których znajdował się towar bez wymaganych dokumentów.
– Działania na terenie bazarów i targowisk są prowadzone systematycznie i będą kontynuowane – zapewnił Marcin Kopczyk. Podkreślił, że ograniczają one wprowadzanie na polski rynek nielegalnych, wadliwych, a często nawet szkodliwych dla zdrowia produktów.
Postępowanie w tej sprawie prowadzi Mazowiecki Urząd Celno-Skarbowy (UCS). Wszyscy zatrzymani usłyszeli już zarzuty dotyczące wprowadzania do obrotu towarów z podrobionymi znakami towarowymi.
– Za to przestępstwo grozi kara do pięciu lat pozbawienia wolności – podkreślił Marcin Kopczyk.
Niezależnie od tego funkcjonariusze i pracownicy Izby Administracji Skarbowej w Warszawie ujawnili i zlikwidowali karuzelę VAT. To efekt kontroli jednej z firm działających na terenie Wólki Kosowskiej. W jej siedzibie zajęto prawie 300 tys. zł na poczet szacowanych uszczupleń w VAT – podało Ministerstwo Finansów w komunikacie. Zabezpieczona została też dokumentacja księgowa spółki, co pozwoli na przeanalizowanie wykrytego procederu oraz zidentyfikowanie uczestników w karuzeli VAT.
1700 kontroli skarbowych i celno-skarbowych przeprowadzono w I półroczu