statystyki

Bursa nie musi rozliczać podatku od towarów i usług

autor: Patrycja Dudek10.09.2018, 18:01
Samorzdą uważał, że opłaty za bursę są poza VAT, fiskus natomiast, że są objęte tym podatkiem, ale z niego zwolnione.

Samorzdą uważał, że opłaty za bursę są poza VAT, fiskus natomiast, że są objęte tym podatkiem, ale z niego zwolnione.źródło: ShutterStock

Zapewnienie zakwaterowania uczniom nie jest działalnością gospodarczą, bo cena jest niższa niż wartość usługi – wynika z najnowszego wyroku NSA.

Spór w tej sprawie toczyły władze Poznania, które wcześniej wygrały już z fiskusem spór o VAT od opłat za wyżywienie i opiekę nad przedszkolakami. Przypomnijmy, że 9 czerwca 2017 r. sąd kasacyjny orzekł, że oba te świadczenia są wyłączone z VAT, bo pobierane za nie opłaty za nie mają charakteru komercyjnego (sygn. akt I FSK 1271/15, I FSK 1317/15). Tym razem spór toczył się o VAT od opłat za zakwaterowanie w bursach szkolnych.

Nie było wątpliwości co do tego, że zakwaterowanie dzieci i młodzieży pobierającej naukę w szkołach jest zadaniem własnym miasta. Włodarze i fiskus nie mogli jednak dojść do porozumienia co do tego, czy – z uwagi na odpłatność – powstaje stosunek cywilnoprawny, który powoduje, że miasto staje się jednak podatnikiem z tego tytułu.


Pozostało 54% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane