Skarbówka wypełni podatnikom roczne zeznania. Zmienią się też zasady wpłacania zaliczek przez pracodawców.Zmiany przewiduje przyjęty wczoraj przez rząd projekt kolejnej nowelizacji ustawy o PIT.
Nowe rozwiązanie będzie się nazywało Twój e-PIT i będzie dostępne już do rozliczeń za 2018 r. Zastąpi ono dwie dotychczasowe usługi fiskusa: wstępnie wypełnione zeznanie (w skrócie PFR) oraz rozliczenie przez urząd na wniosek PIT-WZ. Z pierwszego można było korzystać, wchodząc na stronę internetową Portalu Podatkowego, drugie wymagało wniosku od podatnika. Na podstawie PIT-WZ urząd wypełniał zeznanie, rozliczał ulgi oraz przekazywał 1 proc. wybranej organizacji pożytku publicznego.
Nowa usługa będzie dotyczyć PIT-37 i PIT-38 (od 2020 r. również PIT-36 i PIT-36L). Wypełnione zeznanie będzie dostępne na Portalu Podatkowym. Pojawią się w nim nie tylko dane przekazane przez płatników, ale też np. ulgi. Jeżeli podatnik rozliczał już do tej pory ulgę na dzieci, to zostanie ona uwzględniona także w zeznaniu za 2018 r. To samo ma dotyczyć 1 proc. podatku, z tym że podatnik będzie mógł zmienić organizację, której mają być przekazane pieniądze.
Urząd nie uwzględni natomiast np. ulgi na krew i rehabilitacyjnej, bo w tym wypadku wysokość odliczeń zna jedynie podatnik.
Zaletą nowego rozwiązania ma być też możliwość szybkiego uregulowania dopłaty za pośrednictwem systemu PayU.
Podatnik, który skorzysta z nowej usługi, będzie mógł zmienić utworzone przez skarbówkę rozliczenie lub nic nie zrobić – wtedy urząd uzna, że podatnik złożył zeznanie bez zmian. Zaletą nowego rozwiązania będzie to, że podatnik uniknie sankcji za niezłożenie deklaracji.
Druga ważna zmiana dotyczy zaliczek na PIT. Za miesiąc, w którym pracownik przekroczy próg dochodowy 85 528 zł, pracodawca pobierze zaliczkę według stawki 32 proc., a nie 18 proc. Dziś, gdy podatnik wpada w drugi próg PIT, pracodawca nadal pobiera 18 proc. Różnicę pracownik dopłaca dopiero w zeznaniu rocznym, co dla wielu jest dużym zaskoczeniem.
Po zmianach pracownik dostanie mniej już w miesiącu, w którym przekroczy drugi próg skali. Za to w zeznaniu rocznym nie będzie musiał dopłacać podatku.
Ważną zmianą dla płatników jest też przyspieszenie terminu na złożenie informacji PIT-11 i PIT-8C do urzędu skarbowego – z końca lutego na koniec stycznia. Fiskus chce mieć wcześniej informacje, by móc wypełnić zeznania za podatników w ramach nowej usługi Twój e-PIT.
Etap legislacyjny
Projekt ustawy o zmianie ustawy o PIT oraz niektórych innych ustaw – przekazany do Sejmu