Ponad 70 proc. przedsiębiorców nie jest zainteresowanych wdrożeniem mechanizmu podzielonej płatności – wynika z raportu EY „Split payment oczami przedsiębiorców”. Powód? Obawy o zamrożenie gotówki na rachunku VAT.
Raport powstał na podstawie badania przeprowadzonego wśród 150 osób mających wpływ na finanse i księgowość firm.
Dobrowolny split payment funkcjonuje od niespełna dwóch miesięcy. Na razie firmy dostrzegają w nim głównie zagrożenie dla ich płynności finansowej. Na łamach DGP informowaliśmy już, że przedsiębiorcy chwytają się różnych sposobów, by zniechęcić nabywców do jego stosowania. Jednym z nich jest zastraszanie kontrahentów, że jeśli uregulują płatność metodą split payment, to ich zapłata nie zostanie uznana (pisaliśmy o tym w artykule „Sprzedawcy zniechęcają kupujących do split paymentu” w DGP z 2 sierpnia br.).
Reklama
Aż 75 proc. badanych obawia się zamrożenia znacznych ilości środków na rachunku VAT, a jedynie 35 proc. deklaruje, że split payment zwiększy komfort odliczenia VAT (jest on jedną z przesłanek dochowania należytej staranności). – Zaniepokojenie ograniczeniem dostępu do gotówki jest reakcją naturalną – komentuje Tomasz Wagner, doradca podatkowy i starszy menedżer w EY.
Nastawienia do split paymentu nie poprawia szybszy zwrot podatku na rachunek VAT. Z badania wynika, że 86 proc. badanych nie jest tym zainteresowana. Mimo to większość (58 proc.) deklaruje, że ich firma jest przygotowania do tej metody – dostosowała do niej swój system księgowy i przeszkoliła pracowników.