statystyki

Górnictwo: Obudowy są budowlami, a Gwarki częściowo

autor: Łukasz Zalewski21.08.2018, 07:53; Aktualizacja: 21.08.2018, 08:32
Organy uznały, że przenośniki taśmowe są urządzeniami technicznymi związanymi z obiektem budowlanym.

Organy uznały, że przenośniki taśmowe są urządzeniami technicznymi związanymi z obiektem budowlanym.źródło: ShutterStock

Obudowa wyrobisk górniczych to konstrukcja oporowa wymieniona wprost w art. 3 pkt 3 prawa budowlanego, a zatem opodatkowana od wartości – uznał NSA.

Inaczej orzekł w sprawie przenośników taśmowych (typu Gwarek) służących do transportu węgla w kopalni. Stwierdził, że opodatkowane są tylko części budowlane przenośnika, a więc jego fundamenty. Przyznał tu rację Kompanii Węglowej.

Nie zgodził się ze spółką co do braku opodatkowania obudów. Kompania uważała, że są to urządzenia techniczne związane z wyrobiskiem górniczym i jemu służące. Skoro więc wyrobisko nie jest opodatkowane (o czym przesądził Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 13 września 2011 r., sygn. akt P 33/09), to tak samo jest z urządzeniami, które są z nim związane.

Innego zdania byli prezydent miasta oraz Samorządowe Kolegium Odwoławcze (SKO) w Katowicach. Stwierdzili, że obudowy są konstrukcjami oporowymi wymienionymi jako samodzielna budowla w art. 3 pkt 3 prawa budowlanego (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 1202 ze zm.). W efekcie są one opodatkowane podatkiem od nieruchomości od ich wartości.


Pozostało jeszcze 65% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane