statystyki

Górnictwo: Obudowy są budowlami, a Gwarki częściowo

autor: Łukasz Zalewski21.08.2018, 07:53; Aktualizacja: 21.08.2018, 08:32
Organy uznały, że przenośniki taśmowe są urządzeniami technicznymi związanymi z obiektem budowlanym.

Organy uznały, że przenośniki taśmowe są urządzeniami technicznymi związanymi z obiektem budowlanym.źródło: ShutterStock

Obudowa wyrobisk górniczych to konstrukcja oporowa wymieniona wprost w art. 3 pkt 3 prawa budowlanego, a zatem opodatkowana od wartości – uznał NSA.

Inaczej orzekł w sprawie przenośników taśmowych (typu Gwarek) służących do transportu węgla w kopalni. Stwierdził, że opodatkowane są tylko części budowlane przenośnika, a więc jego fundamenty. Przyznał tu rację Kompanii Węglowej.

Nie zgodził się ze spółką co do braku opodatkowania obudów. Kompania uważała, że są to urządzenia techniczne związane z wyrobiskiem górniczym i jemu służące. Skoro więc wyrobisko nie jest opodatkowane (o czym przesądził Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 13 września 2011 r., sygn. akt P 33/09), to tak samo jest z urządzeniami, które są z nim związane.

Innego zdania byli prezydent miasta oraz Samorządowe Kolegium Odwoławcze (SKO) w Katowicach. Stwierdzili, że obudowy są konstrukcjami oporowymi wymienionymi jako samodzielna budowla w art. 3 pkt 3 prawa budowlanego (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 1202 ze zm.). W efekcie są one opodatkowane podatkiem od nieruchomości od ich wartości.


Pozostało 65% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane