statystyki

Jędrzejewska: Zdrowy rozsądek nie wymaga przepisu

autor: Katarzyna Jędrzejewska13.08.2018, 07:31; Aktualizacja: 13.08.2018, 18:47
Katarzyna Jędrzejewska

Katarzyna Jędrzejewskaźródło: Dziennik Gazeta Prawna
autor zdjęcia: Wojtek Gorski

Ileż to górnolotnych słów padło dwa lata temu, gdy przygotowywana była ustawa o wielce obiecującej nazwie: „w celu poprawy otoczenia prawnego przedsiębiorców”. Zakładała ona m.in. ochronę podatników na podstawie tzw. utrwalonej praktyki interpretacyjnej.

Od razu powstały pytania, kiedy praktyka interpretacyjna będzie utrwalona. Czy gdy dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wyda trzy takie same interpretacje, czy gdy podpisze ich 30? A może musi opublikować ich 50? I co w sytuacji, gdy 25 z nich jest na „tak”, a 25 na „nie”?

Rodziły się też inne wątpliwości, choćby takie, jak stwierdzić, że opisany przez podatnika stan faktyczny jest identyczny z tym, który był już przedmiotem innych pism? Nie od dziś wiadomo, że jak chce się kogoś uderzyć, to kij zawsze się znajdzie. Jeśli fiskus będzie chciał podważyć czyjeś rozliczenia, nie powinien mieć problemu ze znalezieniem szczegółu, który będzie odróżniać sytuację podatnika od innych, opisanych w interpretacjach.

Jeszcze bardziej kuriozalnie wyglądał pomysł, który zrodził się rok temu w projekcie innej ustawy, o równie pompatycznej nazwie – „w celu wprowadzenia uproszczeń dla przedsiębiorców w prawie podatkowym i gospodarczym”. Projekt zakładał, że już po jednym wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego minister finansów będzie musiał wydać – i to z urzędu – interpretację ogólną.


Pozostało 64% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane