statystyki

JPK_VDEK wyprzedzi likwidację deklaracji VAT

autor: Mariusz Szulc09.08.2018, 07:12; Aktualizacja: 09.08.2018, 08:22
Od 1 stycznia tego roku JPK_VAT, czyli ewidencję zakupów i sprzedaży w formacie elektronicznym, składają wszyscy czynni podatnicy VAT (firmy największe, średnie, małe i mikro).

Od 1 stycznia tego roku JPK_VAT, czyli ewidencję zakupów i sprzedaży w formacie elektronicznym, składają wszyscy czynni podatnicy VAT (firmy największe, średnie, małe i mikro).źródło: ShutterStock

Nowa struktura jednolitego pliku kontrolnego JPK_VDEK zastąpi obecne JPK_VAT już od 1 stycznia 2019 r. Dopiero jednak od połowy przyszłego roku mogłaby być używana zamiast deklaracji podatkowych.

Tak wynika z wypowiedzi Mariana Banasia, szefa Krajowej Administracji Skarbowej (KAS), którą można znaleźć w wystąpieniu pokontrolnym Najwyższej Izby Kontroli. O planach resortu finansów pisaliśmy szerzej w DGP nr 146/2018 „Będzie nowy JPK. Zastąpi dzisiejszy plik i deklaracje VAT”. Tak jak informowaliśmy, nowy JPK_VDEK zastąpić ma dzisiejszy JPK_VAT oraz deklaracje podatkowe VAT-7 i VAT-7K.

Obecnie przedsiębiorcy muszą składać jedne i drugie. Dzisiejszy JPK_VAT nie może zastąpić deklaracji, bo nie zawiera informacji potrzebnych przedsiębiorcy do rozliczenia się z urzędem skarbowym. Nie wynika z niego na przykład, jaką kwotę podatku naliczonego podatnik przenosi do odliczenia na następny miesiąc ani o jaki zwrot VAT zamierza wystąpić.


Pozostało jeszcze 61% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane