statystyki

JPK_VDEK wyprzedzi likwidację deklaracji VAT

autor: Mariusz Szulc09.08.2018, 07:12; Aktualizacja: 09.08.2018, 08:22
Od 1 stycznia tego roku JPK_VAT, czyli ewidencję zakupów i sprzedaży w formacie elektronicznym, składają wszyscy czynni podatnicy VAT (firmy największe, średnie, małe i mikro).

Od 1 stycznia tego roku JPK_VAT, czyli ewidencję zakupów i sprzedaży w formacie elektronicznym, składają wszyscy czynni podatnicy VAT (firmy największe, średnie, małe i mikro).źródło: ShutterStock

Nowa struktura jednolitego pliku kontrolnego JPK_VDEK zastąpi obecne JPK_VAT już od 1 stycznia 2019 r. Dopiero jednak od połowy przyszłego roku mogłaby być używana zamiast deklaracji podatkowych.

Tak wynika z wypowiedzi Mariana Banasia, szefa Krajowej Administracji Skarbowej (KAS), którą można znaleźć w wystąpieniu pokontrolnym Najwyższej Izby Kontroli. O planach resortu finansów pisaliśmy szerzej w DGP nr 146/2018 „Będzie nowy JPK. Zastąpi dzisiejszy plik i deklaracje VAT”. Tak jak informowaliśmy, nowy JPK_VDEK zastąpić ma dzisiejszy JPK_VAT oraz deklaracje podatkowe VAT-7 i VAT-7K.

Obecnie przedsiębiorcy muszą składać jedne i drugie. Dzisiejszy JPK_VAT nie może zastąpić deklaracji, bo nie zawiera informacji potrzebnych przedsiębiorcy do rozliczenia się z urzędem skarbowym. Nie wynika z niego na przykład, jaką kwotę podatku naliczonego podatnik przenosi do odliczenia na następny miesiąc ani o jaki zwrot VAT zamierza wystąpić.


Pozostało 61% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane