statystyki

Są nowe regulacje bilansowe dla wszystkich przedsiębiorstw

autor: dr Katarzyna Trzpioła06.08.2018, 09:41; Aktualizacja: 06.08.2018, 09:43
podatek, księgowość, finanse

razie potrzeby doprowadzenia do porównywalności danych za rok ubiegły stosuje się KSR Nr 7 „Zmiany zasad (polityki) rachunkowości, wartości szacunkowych, poprawianie błędów, zdarzenia następujące po dacie bilansu – ujęcie i prezentacja”.źródło: ShutterStock

Zaczęły obowiązywać trzy ważne krajowe standardy rachunkowości – dwie aktualizacje i jeden nowy ‒ nr 12. Ten ostatni należy stosować w sprawozdaniach już za 2018 r..

Komitet Standardów Rachunkowości nie tylko opracowuje nowe regulacje, lecz także aktualizuje te wydane wcześniej, aby były zgodne z aktualnymi przepisami. Pierwsza aktualizacja dotyczy KSR nr 5 „Leasing, najem i dzierżawa”, a druga KSR nr 3 „Niezakończone usługi budowlane”. Znowelizowany KSR nr 3 wszedł w życie 10 lipca 2018 r., a znowelizowany KSR nr 5 dzień później. Obie te nowele mają zastosowanie po raz pierwszy do sprawozdań finansowych sporządzonych za rok obrotowy rozpoczynający się od 1 stycznia 2019 r., z możliwością ich wcześniejszego zastosowania. Jest więc trochę czasu na dostosowanie i przeanalizowanie aktualizacji. Nieco inaczej sprawa wygląda z najnowszym KSR nr 12 „Działalność rolnicza”, który wszedł w życie 11 lipca, a obowiązuje już w sprawozdaniach za 2018 r. Tu pojawia się pytanie, czy standard opublikowany trzy tygodnie temu trzeba wdrażać już dziś? Z pewnością jego postanowienia powinny już w swoich księgach rachunkowych zastosować te jednostki, które na podstawie art. 10 ust. 3 ustawy o rachunkowości stosują KSR i które posiadają zwierzęce i roślinne aktywa trwałe.

KSR nr 12. Nie tylko wskazówki dla rolników

Celem nowego KSR nr 12 „Działalność rolnicza” jest wyjaśnienie głównych zasad (polityki) rachunkowości stosowanych do działalności rolniczej zgodnie z ustawą o rachunkowości. Chodzi w szczególności o określenie zasad wyceny i ujmowania aktywów biologicznych oraz produktów rolniczych, ustalania przychodów i kosztów działalności rolniczej oraz ustalenie zakresu informacji na temat działalności rolniczej, prezentowanych i ujawnianych w sprawozdaniu finansowym.

KSR nr 12 obejmuje w szczególności zasady:

  • wyceny i ujmowania w księgach rachunkowych aktywów biologicznych,
  • ustalania przychodów ze sprzedaży i kosztów wytworzenia sprzedanych produktów rolniczych,
  • ujmowania w księgach rachunkowych wsparcia otrzymywanego do działalności rolniczej,
  • prezentacji i ujawniania w sprawozdaniu finansowym informacji o działalności rolniczej


Pozostało jeszcze 72% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane