Karty pre-paid: Podatek od bonów nadal na starych zasadach

autor: Mariusz Szulc31.07.2018, 18:00
telefon, telekomunikacja, konsument

Obowiązek podatkowy powstanie z chwilą wykonania usługiźródło: ShutterStock

Operatorzy sieci komórkowych nie mogą rozliczać VAT już w chwili sprzedaży kart przedpłaconych na usługi telekomunikacyjne i elektroniczne – wyjaśnił dyrektor KIS.

Pytanie zadał operator komórkowy, który sprzedaje karty przedpłacone na usługi telekomunikacyjne. Planował rozszerzenie zakresu usług i rozpoczęcie sprzedaży kart przedpłaconych także na usługi elektroniczne. Dzięki karcie klient mógłby np. ściągać aplikacje mobilne, pliki muzyczne lub wideo.

Spółka uważała, że podatek od takich kart powinna rozliczać już w chwili sprzedaży, bo powinny być one traktowane w świetle dyrektywy 2016/1065 (zwanej bonową) jako bony jednokrotnego przeznaczenia (ang. single-purpose voucher – SPV). Wskazywała na znowelizowany art. 30a pkt 2 dyrektywy o VAT, zgodnie z którym w chwili emisji bonu SPV znane są miejsce dostawy towarów lub świadczenia usług oraz stawka podatku należnego. Spółka zapewniała, że wszystkie te warunki będą spełnione i nie ma znaczenia, że dyrektywa bonowa nie została jeszcze wdrożona do polskiego prawa. Podkreślała, że Polska ma obowiązek to zrobić do 1 stycznia 2019 r. (projekt przyjął już Komitet Stały Rady Ministrów – przypis red.).


Pozostało jeszcze 46% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane