Karty pre-paid: Podatek od bonów nadal na starych zasadach

autor: Mariusz Szulc31.07.2018, 18:00
telefon, telekomunikacja, konsument

Obowiązek podatkowy powstanie z chwilą wykonania usługiźródło: ShutterStock

Operatorzy sieci komórkowych nie mogą rozliczać VAT już w chwili sprzedaży kart przedpłaconych na usługi telekomunikacyjne i elektroniczne – wyjaśnił dyrektor KIS.

Pytanie zadał operator komórkowy, który sprzedaje karty przedpłacone na usługi telekomunikacyjne. Planował rozszerzenie zakresu usług i rozpoczęcie sprzedaży kart przedpłaconych także na usługi elektroniczne. Dzięki karcie klient mógłby np. ściągać aplikacje mobilne, pliki muzyczne lub wideo.

Spółka uważała, że podatek od takich kart powinna rozliczać już w chwili sprzedaży, bo powinny być one traktowane w świetle dyrektywy 2016/1065 (zwanej bonową) jako bony jednokrotnego przeznaczenia (ang. single-purpose voucher – SPV). Wskazywała na znowelizowany art. 30a pkt 2 dyrektywy o VAT, zgodnie z którym w chwili emisji bonu SPV znane są miejsce dostawy towarów lub świadczenia usług oraz stawka podatku należnego. Spółka zapewniała, że wszystkie te warunki będą spełnione i nie ma znaczenia, że dyrektywa bonowa nie została jeszcze wdrożona do polskiego prawa. Podkreślała, że Polska ma obowiązek to zrobić do 1 stycznia 2019 r. (projekt przyjął już Komitet Stały Rady Ministrów – przypis red.).


Pozostało 46% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane