statystyki

Zmiany w podatkach gruntowych i akcyzie: Zerowa stawka akcyzy na LPG dla wybranych

autor: Agnieszka Pokojska23.07.2018, 07:25; Aktualizacja: 23.07.2018, 07:54
Zmian nie będzie dla gazu LPG wykorzystywanego często w autach osobowych

Zmian nie będzie dla gazu LPG wykorzystywanego często w autach osobowychźródło: ShutterStock

Właściciel gruntu, na którym stoi słup przesyłowy, nie zapłaci wyższego podatku od nieruchomości. Będzie też zwolnienie dla gazu ziemnego LNG i CNG wykorzystywanego przede wszystkim w autobusach miejskich.

W zeszłym tygodniu posłowie przyjęli dwie ustawy, które teraz trafią do rozpatrzenia przez Senat. Jedna nowelizuje przepisy: o podatku rolnym, o podatkach i opłatach lokalnych i o podatku leśnym, natomiast druga o podatku akcyzowym.

Pierwsza ma ujednolicić zasady opodatkowania gruntów, przez które przebiega infrastruktura służąca do przesyłania lub dystrybucji płynów, pary, gazów, energii elektrycznej oraz infrastruktura telekomunikacyjna. Podczas prac w komisji finansów publicznych nowe regulacje rozszerzono również o przesył gazu ziemnego i ropy naftowej.

Przyjęte przepisy wprowadzą zasadę, że jeżeli przedsiębiorstwo liniowe korzysta w ograniczony sposób z gruntów osób trzecich, to podatek od nieruchomości nie może być wymierzony według stawki właściwej dla prowadzenia działalności gospodarczej.

Dotychczas nie było w tej sprawie jasności. Dochodziło więc do sytuacji, że różne gminy stosowały w tym zakresie różne interpretacje.


Pozostało 61% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane