statystyki

Zmiany w podatkach gruntowych i akcyzie: Zerowa stawka akcyzy na LPG dla wybranych

autor: Agnieszka Pokojska23.07.2018, 07:25; Aktualizacja: 23.07.2018, 07:54
Zmian nie będzie dla gazu LPG wykorzystywanego często w autach osobowych

Zmian nie będzie dla gazu LPG wykorzystywanego często w autach osobowychźródło: ShutterStock

Właściciel gruntu, na którym stoi słup przesyłowy, nie zapłaci wyższego podatku od nieruchomości. Będzie też zwolnienie dla gazu ziemnego LNG i CNG wykorzystywanego przede wszystkim w autobusach miejskich.

W zeszłym tygodniu posłowie przyjęli dwie ustawy, które teraz trafią do rozpatrzenia przez Senat. Jedna nowelizuje przepisy: o podatku rolnym, o podatkach i opłatach lokalnych i o podatku leśnym, natomiast druga o podatku akcyzowym.

Pierwsza ma ujednolicić zasady opodatkowania gruntów, przez które przebiega infrastruktura służąca do przesyłania lub dystrybucji płynów, pary, gazów, energii elektrycznej oraz infrastruktura telekomunikacyjna. Podczas prac w komisji finansów publicznych nowe regulacje rozszerzono również o przesył gazu ziemnego i ropy naftowej.

Przyjęte przepisy wprowadzą zasadę, że jeżeli przedsiębiorstwo liniowe korzysta w ograniczony sposób z gruntów osób trzecich, to podatek od nieruchomości nie może być wymierzony według stawki właściwej dla prowadzenia działalności gospodarczej.

Dotychczas nie było w tej sprawie jasności. Dochodziło więc do sytuacji, że różne gminy stosowały w tym zakresie różne interpretacje.


Pozostało jeszcze 61% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane