Pierwsze miesiące roku to czas rozliczania podatku dochodowego od osób fizycznych.

Nie chcemy stać w kolejkach 30 kwietnia, chcemy otrzymać jak najwięcej informacji o ulgach i uproszczeniach procedur, a na koniec chcemy otrzymać pomoc w rozliczeniu rocznego zeznania.

Dlatego Ministerstwo Finansów przygotowało akcję: Szybki PIT. W pracach nad nią brali udział eksperci resortu finansów. Akcja Szybki PIT ma pomóc w wypełnieniu, złożeniu i rozliczeniu zeznania rocznego.

Podatnicy w ramach tej akcji będą mogli skorzystać z:

- Dni Otwartych w urzędach skarbowych,

- wydłużonych godzin pracy urzędów skarbowych w ostatnich dniach kwietnia,

- dyżurów telefonicznych w Ministerstwie Finansów i w mediach,

- broszur informacyjnych.

W związku z tym Ministerstwo Finansów opracował specjalną stronę internetową, która docelowo stanie się całorocznym kompendium wiedzy na temat rozliczeń związanych z podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Hasło akcji to: Rozlicz się wcześniej - nie czekaj do końca - bądź jak Szybki PIT!
Kim jest Szybki PIT

Szybki PIT to symbol przyjaznego urzędu, który chce pomóc podatnikom w zawiłościach przepisów podatkowych. Postać ma nawiązywać do westernowej konwencji pozytywnego bohatera – szeryfa. Szybki PIT rozlicza się najszybciej i bez problemów. Rozliczenie z fiskusem to dla niego żaden problem.

Szybki PIT otwiera drzwi

Ministerstwo Finansów organizuje jak co roku w całej Polsce Dni Otwarte w urzędach skarbowych. W tym roku aż dwa razy, 28 marca i 25 kwietnia (ostatnia sobota marca i kwietnia).

W ten sposób resort finansów chce wyjść naprzeciw oczekiwaniom podatników i oferuje swoją pomoc w rozwiązywaniu problemów podatkowych.

W czasie Dni Otwartych będzie można sprawdzić, w jaki sposób prawidłowo rozliczyć się z urzędem skarbowym, dowiedzieć się więcej na temat rocznego rozliczenia PIT za 2008 rok oraz złożyć swoje zeznanie podatkowe.

Szybki PIT dyżuruje

Eksperci Ministerstwa Finansów kontynuują akcję informacyjną. W najbliższym czasie będzie można zadzwonić z pytaniami dotyczącymi zeznania rocznego za rok 2008.

Najbliższe dyżury odbędą się:

- 10, 18, marca, 1, 8, 15,22,29 kwietnia w godzinach od 10.00 do 13.00;

- 9 marca w godzinach od 8.30 do 11.00;

- 16, 23 kwietnia w godzinach od 10.00 do 13.00.

Szybki PIT wydłuża godziny

W ramach akcji Szybki PIT w ostatnich dniach kwietnia będą wydłużane godziny pracy urzędów skarbowych. W akcji nie biorą udziału wyspecjalizowane urzędy.

Więcej informacji znajdziesz od poniedziałku na stronie internetowej Ministerstwa Finansów - http://www.mf.gov.pl/