statystyki

Poradnia podatkowa z dnia 9 lipca 2018 roku

autor: Marcin Szymankiewicz, Tomasz Krywan09.07.2018, 08:31; Aktualizacja: 09.07.2018, 08:39
Przyjmuje się jednak, że obowiązek poboru podatku u źródła nie obciąża polskich podatników, którzy przekazują należności pośrednikom.

Przyjmuje się jednak, że obowiązek poboru podatku u źródła nie obciąża polskich podatników, którzy przekazują należności pośrednikom.źródło: ShutterStock

Czy przy wynajmie samochodu za granicą przez pośrednika trzeba pobrać podatek u źródła Jak rozliczyć podatek od towarów i usług po przekazaniu pracownikom odzieży roboczej Kiedy można odliczyć VAT z faktury wystawionej za świadczenie usług wsparcia informatycznego Na jakiej podstawie usługi autoryzacji oraz rozliczania transakcji wykonywanych kartą płatniczą są zwolnione z VAT

W związku z planowaną podróżą służbową przedsiębiorca wynajął samochód za granicą. Samochód został wynajęty przez pośrednika. Czy przedsiębiorca jest obowiązany do poboru podatku u źródła?

W określonych przepisami przypadkach podatek z tytułu przychodów uzyskiwanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez podatników objętych ograniczonym obowiązkiem podatkowym (nierezydentów) pobierany jest w formie ryczałtu (zob. art. 21 ust. 1 ustawy o CIT oraz art. 29 ust. 1 ustawy o PIT). W przypadkach takich do pobrania zryczałtowanego podatku dochodowego (tzw. podatku u źródła) obowiązane są, jako płatnicy, polskie osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz będące przedsiębiorcami osoby fizyczne, które dokonują wypłat należności nierezydentom (zob. art. 26 ust. 1 ustawy o CIT oraz art. 41 ust. 4 w zw. z art. 41 ust. 1 ustawy o PIT). Dotyczy to m.in. przychodów za użytkowanie lub prawo do użytkowania urządzenia przemysłowego, w tym także środka transportu, urządzenia handlowego lub naukowego (zob. art. 21 ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT oraz art. 29 ust. 1 pkt 1 ustawy o PIT), w tym przychodów z tytułu wynajmu za granicą samochodów (zob. np. interpretację indywidualną dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 11 października 2013 r., nr IPTPB3/423-264/12-13/13-S/IR, czy wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 6 października 2017 r., sygn. akt II FSK 1839/17).

Przyjmuje się jednak, że obowiązek poboru podatku u źródła nie obciąża polskich podatników, którzy przekazują należności pośrednikom. W szczególności stanowisko takie reprezentują sądy administracyjne, czego przykładem może być wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z 28 stycznia 2016 r. (sygn. akt I SA/Rz 1162/15) czy wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z 22 czerwca 2017 r. (sygn. akt I SA/Go 414/16). Jak czytamy w drugim z tych wyroków, „to pośrednik, profesjonalnie zajmujący się tego rodzaju transakcjami, jest podmiotem, który dokonuje wypłat i który, kierując się miejscem siedziby podatnika, może zastosować postanowienia odpowiedniej umowy międzynarodowej odnośnie określenia właściwej stawki podatku, czy też odstąpić od jego pobrania, jeżeli dana umowa zawiera takie uregulowania, pod warunkiem posiadania certyfikatu rezydencji podatkowej uzyskanego od podatnika. To pośrednik bowiem zaspokaja roszczenia podatnika mającego siedzibę za granicą i dysponuje bądź nie, certyfikatem rezydencji podatkowej tego podatnika, uprawniającym go, zgodnie z umową w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, do niepobrania podatku”.

Oznacza to, że w przedstawionej sytuacji przedsiębiorca ma obowiązek pobrać podatek u źródła tylko wtedy, gdy zapłacił lub zapłaci bezpośrednio zagranicznej firmie wynajmującej samochód. W przypadku przekazania zapłaty pośrednikowi obowiązek poboru podatku u źródła nie obciąża przedsiębiorcy, lecz – przynajmniej teoretycznie – pośrednika. 


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane