statystyki

Najem prywatny czy w ramach działalności gospodarczej. Co wybrać?

autor: Radosław Kowalski13.07.2018, 07:00
Mieszkanie na wynajem

Od pewnego czasu wśród nieco zamożniejszych Polaków popularne jest zarabianie na wynajmie.źródło: ShutterStock

Pan Jacek jest przedsiębiorcą, który świadczy usługi transportowe oraz z zakresu mechaniki pojazdowej. Na potrzeby tej działalności wykorzystuje m.in. samochody ciężarowe, ciągniki siodłowe, naczepy, urządzenia służące naprawie, a ponadto budynki, w których znajdują się garaże, warsztat ze stanowiskami do napraw oraz pomieszczenie biurowe. Przedsiębiorca jest czynnym podatnikiem VAT, a od dochodów z działalności gospodarczej płaci podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT) obliczany według jednolitej stawki (podatek liniowy). W 2018 r. pan Jacek zamierza kupić pięć lokali mieszkalnych i jeden użytkowy w nowo wznoszonym budynku, z zamiarem wykorzystywania ich w celach zarobkowych w ramach umów najmu. Oprócz tego pan Jacek dostał w ramach darowizny od rodziców budynek mieszkalny, który również zamierza wynajmować.

Rezerwując lokale u dewelopera, przedsiębiorca miał zamiar poszerzyć zakres prowadzonej działalności o wynajem nieruchomości, wprowadzić lokale do ewidencji środków trwałych i opodatkowywać dochody z najmu 19-proc. PIT. Jednak w rozmowie z jednym z kolegów usłyszał, że nie opłaca się w ten sposób opodatkowywać najmu i lepiej jest stosować ryczałt od przychodów ewidencjonowanych w ramach najmu prywatnego, bo wówczas stosuje się znacznie niższą stawkę 8,5 proc. Rozwiązanie takie bardzo spodobało się panu Jackowi, jednak przed podjęciem ostatecznej decyzji postanowił skonsultować się ze swoją księgową. Okazało się, że sprawa nie jest tak oczywista i prosta, jak to przedstawiał kolega przedsiębiorcy. Co prawda księgowa wiedziała, jak co do zasady może być opodatkowany najem, jednak przypomniała sobie, że w ostatnim czasie były pewne zmiany, które mogą być istotne w sytuacji pana Jacka. Księgowa pamiętała również, że jakiś czas temu czytała w internecie, że w takich przypadkach sądy nie zawsze akceptują wykładnię, którą prezentują podatnicy. Chcąc przypomnieć sobie, jak obecnie wygląda rozliczenie podatkowe najmu, skorzystała z forum internetowego księgowych. Okazało się, że zdania na temat najlepszych i najbezpieczniejszych metod opodatkowania najmu, wyboru pomiędzy podatkiem od dochodu z działalności gospodarczej a ryczałtem od przychodów z najmu prywatnego są podzielone. Zwolenników jednej metody było tylu samo co drugiej. Niektórzy uczestnicy dyskusji zwracali uwagę, że przy kilku lokalach nie można wybrać opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych w ramach rozliczenia najmu prywatnego, a konieczne jest klasyfikowanie przychodów jako uzyskiwanych w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej – i tak też należy je opodatkowywać. Jeszcze inni upierali się, że liczba lokali nie ma znaczenia, a wybór formy opodatkowania to tylko i wyłącznie kompetencje samego podatnika. Księgowa stwierdziła, że przy tylu sprzecznych opiniach najlepszym wyjściem jest skorzystanie z pomocy doradcy podatkowego, który opowie, jak wygląda opodatkowanie dochodów albo przychodów z najmu oraz na co zwrócić uwagę przed podjęciem decyzji o wyborze sposobu i formy opodatkowania.

Przedsiębiorca uznał, iż istotnie warto porozmawiać z doradcą podatkowym. Całą trójka, tj. księgowa, pan Jacek i doradca podatkowy, spotkali się w biurze rachunkowym księgowej. 


Pozostało 87% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane