statystyki

E-papierosy z akcyzą w 2019 roku. Ministerstwo Finansów planuje małe ustępstwa

autor: Patrycja Otto28.06.2018, 08:16; Aktualizacja: 28.06.2018, 09:42
E-papierosy

Producenci potwierdzają, że okres przejściowy jest dobrym i koniecznym rozwiązaniemźródło: ShutterStock

Od 1 stycznia 2019 r. producenci liquidów do e-papierosów oraz wyrobów nowatorskich muszą opatrywać je banderolami i odprowadzać podatek. Ministerstwo Finansów planuje małe ustępstwa.

Do tej pory resort nie opublikował rozporządzeń do ustawy o podatku akcyzowym dotyczącym oznaczania e-papierosów i wyrobów nowatorskich. W efekcie branża wciąż nie wie, jakie wzory banderol będą obowiązywały, w którym miejscu należy je umieszczać na produkcie oraz co najważniejsze, ile trzeba będzie zapłacić za znaki podatkowe czy legalizacyjne. Producenci nie mogą więc sporządzić biznes planu w związku z wejściem nowych obowiązków ani też rozpocząć procesu dostosowania swoich fabryk. Nie mają bowiem pewności, czy nie będą zmuszeni np. do zmiany opakowań produktów. Może się bowiem okazać, że zaproponowana przez MF banderola nie będzie możliwa do naklejenia na obecnych opakowaniach płynu do e-papierosów czy wyrobów nowatorskich. Nie mogą też zamówić urządzeń do naklejania znaków akcyzy. Tym samym odwleka się proces zestrajania nowych urządzeń z dotychczas wykorzystywanymi w fabrykach liniami produkcyjnymi, a co za tym idzie – przeprowadzenie prób produkcji pod rządami nowych przepisów.

– W trakcie prac legislacyjnych w 2017 r. na naszą prośbę odsunięto datę wejścia opodatkowania płynów do e-papierosów i wyrobów nowatorskich o rok, tj. od stycznia 2019 r. Chcieliśmy się dostosować, ale brak odpowiednich przepisów wykonawczych spowodował, że teraz jest to już niemożliwe. Konieczne jest więc kolejne przesunięcie i jak najszybsze wydanie niezbędnych aktów wykonawczych, abyśmy z 1 stycznia 2020 r. byli w pełni przygotowani – postulują przedstawiciele branży.


Pozostało jeszcze 69% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane