statystyki

Rehabilitacja po zmianach. Dla kogo nieograniczony dostęp do terapii?

26.06.2018, 17:30
Po wejściu w życie nowych przepisów pacjent chroniczny będzie miał prawo do nieograniczonej terapii

Po wejściu w życie nowych przepisów pacjent chroniczny będzie miał prawo do nieograniczonej terapiiźródło: ShutterStock

Dzisiaj osoba np. z porażeniem czterokończynowym, będąca tzw. pacjentem chronicznym, ma prawo do świadczeń fizjoterapii domowej, do 80 dni zabiegowych w roku kalendarzowym. Po wejściu w życie nowych przepisów będzie mogła korzystać z dowolnej liczby dni terapii w każdym gabinecie realizującym ten zakres świadczeń

Ustawa (Dz.U. 2018, poz. 932) mówi o zniesieniu limitów finansowania świadczeń rehabilitacyjnych, co oznacza w praktyce, że podmiot realizujący świadczenia na rzecz tej wskazanej grupy pacjentów otrzymuje za nie dodatkową gratyfikację poza środkami, które ma w umowie z NFZ. Na tej podstawie pacjent posiadający wskazane orzeczenie ma prawo m.in. do korzystania ze świadczeń poza kolejnością i realizowanych w trybie ambulatoryjnym, bez skierowania. Dla przykładu: do poradni rehabilitacyjnej (lekarskiej ambulatoryjnej opieki rehabilitacyjnej), do gabinetu fizjoterapii (fizjoterapii ambulatoryjnej) dziś pacjent przyjmowany jest na podstawie skierowania. Po zmianach nie będzie go potrzebował i będzie przyjmowany poza kolejnością.

Również samo rozpoczęcie terapii nie będzie wymagać takiego dokumentu. Na przykład na cykl 10 dni zabiegowych (określony w rozporządzeniu ministra zdrowia z 6 listopada 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu rehabilitacji leczniczej, t.j. Dz.U. 2018 poz. 465) pacjent musiał mieć skierowanie; po wejściu ustawy nie będzie ono potrzebne, wystarczy orzeczenie o niepełnosprawności, a chory będzie przyjęty poza kolejnością.

Jeśli chodzi o cykle terapeutyczne – są one różne w zależności od zakresu świadczenia i tak np.:


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • reh(2018-06-27 07:41) Zgłoś naruszenie 30

    Cudowny sposób na zmniejszenie kolejek na rehabilitację niektórych niepełnosprawnych przesunie się do przodu , a innych na koniec kolejki " my realizujemy szybki dostęp do rehabilitacji, tak jak obiecywaliśmy"

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane