statystyki

Co rozliczane w czasie, nieobjęte sukcesją

autor: Łukasz Zalewski25.06.2018, 07:31; Aktualizacja: 25.06.2018, 07:53
Koszty pośrednie nieodliczone w jednej spółce nie mogą być odjęte w innej, powstałej z przekształcenia – orzekł NSA.

Koszty pośrednie nieodliczone w jednej spółce nie mogą być odjęte w innej, powstałej z przekształcenia – orzekł NSA.źródło: ShutterStock

Sąd rozpatrzył łącznie cztery sprawy. Dotyczyły one trzech osób fizycznych i jednej spółki z o.o. Wszyscy byli wspólnikami spółki komandytowo-akcyjnej (SKA), która następnie przekształciła się w spółkę komandytową.

Koszty pośrednie nieodliczone w jednej spółce nie mogą być odjęte w innej, powstałej z przekształcenia – orzekł NSA.

Jeszcze przed przekształceniem SKA poniosła wydatki m.in. na: wynagrodzenie pracowników, koszty podwykonawców, towary nabyte w związku z wykonywanymi usługami, materiały biurowe itp. Wydatki te zaliczała do podatkowych kosztów – jako pośrednio lub bezpośrednio związane z przychodami.

Do czasu przekształcenia SKA nie uwzględniła jednak części tych wydatków. Co więcej, w związku z tym zdarzeniem nie zamknięto ksiąg rachunkowych (bo w tym przypadku ustawa o rachunkowości nie wprowadza takiego obowiązku).

Na dzień przekształcenia w SKA powstała nadwyżka podatkowych kosztów nad przychodami. Spór z fiskusem sprowadzał się więc do tego, czy wspólnicy spółki komandytowej (SK) mogą zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki poniesione przez SKA przed przekształceniem, proporcjonalnie do swojego udziału w zyskach SK.


Pozostało jeszcze 62% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane