statystyki

Co rozliczane w czasie, nieobjęte sukcesją

autor: Łukasz Zalewski25.06.2018, 07:31; Aktualizacja: 25.06.2018, 07:53
Koszty pośrednie nieodliczone w jednej spółce nie mogą być odjęte w innej, powstałej z przekształcenia – orzekł NSA.

Koszty pośrednie nieodliczone w jednej spółce nie mogą być odjęte w innej, powstałej z przekształcenia – orzekł NSA.źródło: ShutterStock

Sąd rozpatrzył łącznie cztery sprawy. Dotyczyły one trzech osób fizycznych i jednej spółki z o.o. Wszyscy byli wspólnikami spółki komandytowo-akcyjnej (SKA), która następnie przekształciła się w spółkę komandytową.

Koszty pośrednie nieodliczone w jednej spółce nie mogą być odjęte w innej, powstałej z przekształcenia – orzekł NSA.

Jeszcze przed przekształceniem SKA poniosła wydatki m.in. na: wynagrodzenie pracowników, koszty podwykonawców, towary nabyte w związku z wykonywanymi usługami, materiały biurowe itp. Wydatki te zaliczała do podatkowych kosztów – jako pośrednio lub bezpośrednio związane z przychodami.

Do czasu przekształcenia SKA nie uwzględniła jednak części tych wydatków. Co więcej, w związku z tym zdarzeniem nie zamknięto ksiąg rachunkowych (bo w tym przypadku ustawa o rachunkowości nie wprowadza takiego obowiązku).

Na dzień przekształcenia w SKA powstała nadwyżka podatkowych kosztów nad przychodami. Spór z fiskusem sprowadzał się więc do tego, czy wspólnicy spółki komandytowej (SK) mogą zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki poniesione przez SKA przed przekształceniem, proporcjonalnie do swojego udziału w zyskach SK.


Pozostało 62% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane