statystyki

Na uldze B+R mogą szczególnie skorzystać instytucje finansowe

autor: Grzegorz Kuś, Szymon Dąbek29.06.2018, 16:00
podatek, księgowość, finanse

Należy także mieć na uwadze, że korzyści płynące z prowadzenia działalności badawczo-rozwojowej w sektorze finansowym to nie tylko obniżenie wysokości należnego podatku, lecz także tworzenie nowych innowacyjnych miejsc pracy oraz budowa gospodarki opartej na wiedzy i technologii.źródło: ShutterStock

Duże możliwości skorzystania z podatkowych preferencji dla wydatków na badania i rozwój mają m.in. banki i ubezpieczyciele. Problemem może być jednak określenie, które działania dają prawo do odliczenia.

Ulga B+R pozwala na dodatkowe odliczenie od podstawy opodatkowania 100 proc. kwalifikowanych kosztów. Innymi słowy, przy stawce CIT na poziomie 19 proc. każde 100 zł kosztów kwalifikowanych wydane na B+R pozwala na zmniejszenie podatku dochodowego o 19 zł. Z kolei – jak pokazują opublikowane przez Ministerstwo Finansów dane największych podatników – banki i ubezpieczyciele oraz inne firmy z sektora finansowego mają bardzo wysokie podstawy opodatkowania.

Definicję ustawową działalności B+R znaleźć można w ustawie z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 1036; dalej: ustawa o CIT). Jest ona jednak dosyć ogólna i nie daje jasnej odpowiedzi co do poszczególnych projektów realizowanych przez przedsiębiorstwa. Nie zawiera również żadnych szczególnych rozwiązań dla sektora bankowego czy ubezpieczeniowego.


Pozostało 88% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane