statystyki

TSUE zajmie się zerowym VAT w eksporcie

autor: Patrycja Dudek20.06.2018, 07:46; Aktualizacja: 20.06.2018, 08:04
vat

vatźródło: ShutterStock

NSA spyta trybunał w Luksemburgu, czy fiskus może nakładać na eksportera podatek według stawki krajowej, jeśli nie ma wątpliwości, że towar opuścił Unię

Chodzi o sytuację, gdy nabywca nie potwierdza nabycia towarów albo nie udało się go odnaleźć. Spory dotyczą tego, czy dochodzi do eksportu towarów, objętego 0-proc. VAT. Co istotne, we wszystkich tych sprawach jest pewne, że towary wyjechały z terytorium kraju, co potwierdzają urzędy celne.

Fiskus twierdzi jednak (sądy administracyjne też), że w takiej sytuacji nie są spełnione warunki eksportu i że należy to traktować jak sprzedaż krajową, czyli zwykle z 23 -proc. VAT. To oznaczałoby, że polski eksporter powinien ponosić ciężar opodatkowania. Co do tego są wątpliwości, zwłaszcza że nakładanie VAT ma w tym przypadku w istocie charakter sankcji.

Trzy pytania

NSA postanowił więc zadać TSUE trzy pytania. Pierwsze sprowadza się do tego, czy należy zezwolić na 0 proc. w każdym przypadku, gdy spełnione są łącznie dwa warunki: istnieją jednoznaczne dowody, że towar opuścił terytorium UE, a wywóz nastąpił na rzecz nieustalonego odbiorcy.

NSA spytał też, czy właściwa jest krajowa praktyka, polegająca na kwestionowaniu zerowej stawki VAT, gdy towar w sposób niekwestionowany został wywieziony poza terytorium UE, a następnie fiskus stwierdził, że rzeczywistym odbiorcą nie był podmiot wskazany na fakturze.

Trzecie pytanie dotyczy tego, czy w sytuacji, gdy towar opuszcza terytorium UE, ale brak jest ustalonego odbiorcy, polski fiskus może stosować stawkę krajową, czy też należy uznać, że nie doszło do czynności opodatkowanej, a w konsekwencji podatnik nie ma prawa do odliczenia VAT naliczonego.


Pozostało 61% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane