statystyki

TSUE zajmie się zerowym VAT w eksporcie

autor: Patrycja Dudek20.06.2018, 07:46; Aktualizacja: 20.06.2018, 08:04
vat

vatźródło: ShutterStock

NSA spyta trybunał w Luksemburgu, czy fiskus może nakładać na eksportera podatek według stawki krajowej, jeśli nie ma wątpliwości, że towar opuścił Unię

Chodzi o sytuację, gdy nabywca nie potwierdza nabycia towarów albo nie udało się go odnaleźć. Spory dotyczą tego, czy dochodzi do eksportu towarów, objętego 0-proc. VAT. Co istotne, we wszystkich tych sprawach jest pewne, że towary wyjechały z terytorium kraju, co potwierdzają urzędy celne.

Fiskus twierdzi jednak (sądy administracyjne też), że w takiej sytuacji nie są spełnione warunki eksportu i że należy to traktować jak sprzedaż krajową, czyli zwykle z 23 -proc. VAT. To oznaczałoby, że polski eksporter powinien ponosić ciężar opodatkowania. Co do tego są wątpliwości, zwłaszcza że nakładanie VAT ma w tym przypadku w istocie charakter sankcji.

Trzy pytania

NSA postanowił więc zadać TSUE trzy pytania. Pierwsze sprowadza się do tego, czy należy zezwolić na 0 proc. w każdym przypadku, gdy spełnione są łącznie dwa warunki: istnieją jednoznaczne dowody, że towar opuścił terytorium UE, a wywóz nastąpił na rzecz nieustalonego odbiorcy.

NSA spytał też, czy właściwa jest krajowa praktyka, polegająca na kwestionowaniu zerowej stawki VAT, gdy towar w sposób niekwestionowany został wywieziony poza terytorium UE, a następnie fiskus stwierdził, że rzeczywistym odbiorcą nie był podmiot wskazany na fakturze.

Trzecie pytanie dotyczy tego, czy w sytuacji, gdy towar opuszcza terytorium UE, ale brak jest ustalonego odbiorcy, polski fiskus może stosować stawkę krajową, czy też należy uznać, że nie doszło do czynności opodatkowanej, a w konsekwencji podatnik nie ma prawa do odliczenia VAT naliczonego.


Pozostało jeszcze 61% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane