statystyki

Kas nie trzeba będzie wymieniać dwukrotnie

autor: Magdalena Majkowska18.06.2018, 17:00
Kas nie trzeba więc będzie wymieniać dwukrotnie.

Kas nie trzeba więc będzie wymieniać dwukrotnie.źródło: ShutterStock

Niektóre branże przejdą na kasy online już od początku przyszłego roku. Termin ten zbiegnie się z prawdopodobnym wejściem w życie przepisów, które pozwolą na zamianę paragonu na fakturę, tylko jeśli ma on NIP klienta.

Projekt wprowadzający kasy online jest już po pierwszych czytaniu w Sejmie i został skierowany do dalszych prac w sejmowych komisjach.

Dzięki planowanym w nim zmianom skarbówka dowie się o każdej zaewidencjonowanej transakcji. Urządzenia te prześlą automatycznie szczegółowe dane o sprzedaży (z wyjątkiem dotyczących nabywcy) do centralnego systemu teleinformatycznego prowadzonego przez szefa KAS.

Sama ustawa ma wejść w życie już 1 października 2018 r., ale zmiany nie zostaną wprowadzone od razu i nie obejmą jednocześnie wszystkich sprzedawców (usługodawców). Podatnicy nadal będą mogli kupować kasy starego typu:

W założeniu urządzenia te będzie można używać aż do ich wyeksploatowania się.

Niektóre branże, szczególnie wrażliwe na ryzyko nadużyć, będą musiały jednak szybciej wymieniać kasy na działające online. Projekt zakłada, że już od 2019 r. będą musieli to zrobić właściciele stacji benzynowych, mechanicy samochodowi oraz wulkanizatorzy. Następne w kolejności mają być stacjonarne placówki gastronomiczne, hotele i inne placówki krótkotrwałego zakwaterowania. Dla nich przewidziano termin 1 lipca 2019 r. Od 2020 r. przyjdzie kolej na prawników, lekarzy, dentystów, kosmetyczki, kosmetologów, fryzjerów, właścicieli obiektów służących poprawie kondycji fizycznej (np. siłownie) oraz firmy budowlane.


Pozostało jeszcze 80% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane