statystyki

Zwroty VAT: Dane optymistyczne, chociaż pozostaje dużo do zrobienia

autor: Mariusz Szulc11.06.2018, 07:58; Aktualizacja: 11.06.2018, 09:05
W wielu urzędach niewiele zrobiono w sprawach przedsiębiorców, którzy oczekiwali na swoje pieniądze.

W wielu urzędach niewiele zrobiono w sprawach przedsiębiorców, którzy oczekiwali na swoje pieniądze.źródło: ShutterStock

W wielu przypadkach wstrzymanie zwrotu VAT zaburza płynność finansową przedsiębiorcy i może w krótkim czasie doprowadzić do jego upadłości - mówi Jan Furtas, menedżer w Crido Taxand.

Jakie najważniejsze wnioski ma pan po analizie danych udostępnionych przez fiskusa?

Przede wszystkim niewątpliwie pozytywna jest tendencja zniżkowa – wartość nominalna wstrzymywanych zwrotów VAT znacząco spada. Maleje też średnia kwota takich wstrzymanych zwrotów, ale już sama ich liczba rośnie.

I tak w 2016 r. uśredniona wartość wstrzymanych wypłat wynosiła około 891 tys. zł, a w ubiegłym roku 316 tys. zł. Trudno więc jednoznacznie ocenić, czy dane te świadczą o zwiększeniu skuteczności działań aparatu skarbowego, czy wręcz przeciwnie. Pamiętać bowiem należy, że przy przedłużeniu terminu zwrotu VAT (a takich sytuacji mamy coraz więcej), który następnie zostanie uznany za zasadny, urząd skarbowy zobowiązany jest do wypłaty odsetek. Mają one wysokość opłaty prolongacyjnej z tytułu odroczenia terminu płatności podatku lub rozłożenia zaległości na raty. Opłata ta stanowi 50 proc. wysokości odsetek od zaległości podatkowych, zatem na chwilę obecną jest to 4 proc. Co więcej, niektóre wyroki sądowe wskazują, że w przypadku długotrwałego przedłużania terminu zwrotu podatnik jest uprawniony do pełnej kwoty odsetek od zaległości podatkowych, tj. 8 proc. Przykładem jest wyrok WSA we Wrocławiu z 3 sierpnia 2017 r., sygn. akt I SA/Wr 356/17, prawomocny.


Pozostało 57% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane