statystyki

Koszt uzyskania przychodów: Współpraca z przedstawicielami będzie mniej korzystna

autor: Agnieszka Pokojska11.06.2018, 07:58; Aktualizacja: 11.06.2018, 09:09
Interpretacja dotyczyła dystrybutora sprzedającego produkty danej marki.

Interpretacja dotyczyła dystrybutora sprzedającego produkty danej marki.źródło: ShutterStock

Organ podatkowy: pośrednictwo to usługi o podobnym charakterze do reklamy, doradztwa i badania rynku. Wliczają się więc do limitu kosztów uzyskania przychodów.

Takie wnioski płyną z najnowszej interpretacji dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (nr 0114-KDIP2-3.4010.67.2018.1.PS). Oznacza to, że mamy kolejny problem w stosowaniu ograniczeń w zaliczaniu do kosztów uzyskania przychodów usług niematerialnych od podmiotów powiązanych (art. 15e ust. 1 ustawy o CIT).

Limitowane wydatki

Od początku tego roku limitowane są m.in. wydatki związane z usługami doradczymi, badaniami rynku, reklamowymi, zarządzania, kontroli, przetwarzania danych, ubezpieczeń, gwarancji i poręczeń oraz świadczenia o podobnym charakterze. Jeżeli koszty te zostały poniesione na rzecz podmiotu powiązanego, można je odliczyć od przychodów do wysokości 3 mln zł rocznie. Nadwyżka jest limitowana – próg wynosi 5 proc. podatkowej EBITDA. Ograniczenia nie dotyczą m.in. kosztów, które są bezpośrednio związane z wytworzeniem lub nabyciem towaru lub świadczeniem usługi (art. 15e ust. 11 pkt 1 ustawy o CIT).

O problemach z interpretacją tego przepisu pisaliśmy w artykule „Nie wiadomo, jak interpretować kosztowe limity” (DGP nr 69/2018). Informowaliśmy o niekorzystnym stanowisku dyrektora KIS, który – w odróżnieniu od Ministerstwa Finansów – twierdził, że chodzi tu o wydatki bezpośrednio związane z przychodem. Teraz dyrektor KIS prezentuje niekorzystne stanowisko odnośnie usług pośrednictwa.


Pozostało jeszcze 69% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane