statystyki

Koszt uzyskania przychodów: Współpraca z przedstawicielami będzie mniej korzystna

autor: Agnieszka Pokojska11.06.2018, 07:58; Aktualizacja: 11.06.2018, 09:09
Interpretacja dotyczyła dystrybutora sprzedającego produkty danej marki.

Interpretacja dotyczyła dystrybutora sprzedającego produkty danej marki.źródło: ShutterStock

Organ podatkowy: pośrednictwo to usługi o podobnym charakterze do reklamy, doradztwa i badania rynku. Wliczają się więc do limitu kosztów uzyskania przychodów.

Takie wnioski płyną z najnowszej interpretacji dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (nr 0114-KDIP2-3.4010.67.2018.1.PS). Oznacza to, że mamy kolejny problem w stosowaniu ograniczeń w zaliczaniu do kosztów uzyskania przychodów usług niematerialnych od podmiotów powiązanych (art. 15e ust. 1 ustawy o CIT).

Limitowane wydatki

Od początku tego roku limitowane są m.in. wydatki związane z usługami doradczymi, badaniami rynku, reklamowymi, zarządzania, kontroli, przetwarzania danych, ubezpieczeń, gwarancji i poręczeń oraz świadczenia o podobnym charakterze. Jeżeli koszty te zostały poniesione na rzecz podmiotu powiązanego, można je odliczyć od przychodów do wysokości 3 mln zł rocznie. Nadwyżka jest limitowana – próg wynosi 5 proc. podatkowej EBITDA. Ograniczenia nie dotyczą m.in. kosztów, które są bezpośrednio związane z wytworzeniem lub nabyciem towaru lub świadczeniem usługi (art. 15e ust. 11 pkt 1 ustawy o CIT).

O problemach z interpretacją tego przepisu pisaliśmy w artykule „Nie wiadomo, jak interpretować kosztowe limity” (DGP nr 69/2018). Informowaliśmy o niekorzystnym stanowisku dyrektora KIS, który – w odróżnieniu od Ministerstwa Finansów – twierdził, że chodzi tu o wydatki bezpośrednio związane z przychodem. Teraz dyrektor KIS prezentuje niekorzystne stanowisko odnośnie usług pośrednictwa.


Pozostało 69% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane