statystyki

Jak rozliczyć przewóz towarów na Ukrainę na zlecenie polskiego spedytora

autor: Marcin Szymankiewicz11.06.2018, 09:32; Aktualizacja: 11.06.2018, 09:44
Co do zasady, usługi transportu towarów opodatkowane są podstawową stawką VAT.

Co do zasady, usługi transportu towarów opodatkowane są podstawową stawką VAT.źródło: ShutterStock

X sp. z o.o. (podatnik VAT czynny) z siedzibą w Katowicach jest firmą transportową działającą od 2010 r. Nie posiada statusu małego podatnika CIT i VAT. Jej rokiem podatkowym jest rok kalendarzowy, a VAT i zaliczki na CIT rozlicza za okresy miesięczne. Spółka X na zlecenie polskiego spedytora (podatnik VAT czynny mający siedzibę działalności gospodarczej w Polsce i nieposiadający poza Polską stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej) przewiozła taborem samochodowym towary z Polski (Wrocław) na Ukrainę (Lwów).

Towary rozładowano we Lwowie 30 maja 2018 r. Zgodnie z umową przewoźnikowi przysługuje wynagrodzenie w wysokości 10 tys. zł plus należny VAT. Choć na udokumentowanie przedmiotowej usługi X wystawiła fakturę 1 czerwca 2018 r. na kwotę 10 tys. zł (zastosowano 0-proc. stawkę VAT właściwą dla usług transportu międzynarodowego to do tej pory nie otrzymała zapłaty. Na potwierdzenie wykonania usługi X posiada skany oryginalnych listów przewozowych CMR (posiadających uwidocznione podpisy i pieczęcie), które potwierdzają wywóz przewożonych towarów poza terytorium UE (na Ukrainę). Oryginalne listy CMR spółka X przekazała zleceniodawcy, tj. spedytorowi. Jak spółka X powinna rozliczyć wynagrodzenie z tytułu tej usługi na gruncie VAT i CIT? 

VAT

VAT podlega m.in. odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju (zob. art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT). Aby ustalić, czy dana usługa podlega takiemu opodatkowaniu na terytorium kraju, należy ustalić miejsce jej świadczenia. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że nabywcą usługi transportowej jest polska firma spedycyjna, a zatem podatnik w rozumieniu art. 28a pkt 1 lit. a ustawy o VAT. Stosownie zaś do art. 28b ust. 1 tego aktu miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej, w opisywanej sprawie w Polsce. Nie znajdą tu też zastosowania szczególne regulacje zawarte w art. 28f ust. 1a ustawy o VAT.

W przypadku usług transportu towarów świadczonych przez podatnika rozliczającego się na zasadach ogólnych ustawodawca nie przewidział szczególnego sposobu powstania obowiązku podatkowego. Powstaje on z chwilą wykonania usługi (art. 19a ust. 1 in principio ustawy o VAT). Oznacza to, iż w przypadku przedmiotowej usługi obowiązek podatkowy powstał z chwilą jej wykonania, tj. 30 maja 2018 r. Nie zmienia tego późniejsze wystawienie faktury (1 czerwca 2018 r.) ani to, że spółka X nie otrzymała jeszcze zapłaty. W stanie faktycznym nie doszło do otrzymania zapłaty przed wykonaniem usługi, a zatem nie znajdzie zastosowania art. 19a ust. 8 ustawy o VAT. W analizowanej sprawie spółka powinna tę usługę zatem wykazać w: deklaracji VAT-7, ewidencji VAT i JKP-VAT za maj 2018 r.

Uwaga: fakturę wystawia się nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru lub wykonano usługę (art. 106i ust. 1 in principio ustawy o VAT). Dlatego wystawienie faktury za przedmiotową fakturę 1 czerwca 2018 r. przez spółkę X jest prawidłowe.

Podstawą opodatkowania jest wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej (zob. art. 29a ust. 1 in principio ustawy o VAT). Ze stanu faktycznego nie wynika, aby zachodziły – stosownie do art. 29a ust. 7 ustawy o VAT – okoliczności powodujące konieczność wyłączenia niektórych kwot z podstawy opodatkowania. Podstawą opodatkowania przedmiotowej usługi transportowej – wykonanej 30 maja 2018 r. – będzie zatem ustalona kwota 10 tys. zł.


Pozostało jeszcze 67% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane