Jeśli dłużnik nie płaci, warto skorzystać z ulgi w VAT

autor: Łukasz Zalewski12.02.2009, 03:00; Aktualizacja: 12.02.2009, 12:38

Podatnicy, którzy nie są w stanie wyegzekwować należności w ciągu 180 dni od dnia wystawienia faktury VAT, mogą skorzystać z ulgi na złe długi.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:GP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (9)

  • julian(2009-12-14 20:59) Zgłoś naruszenie 00

    a jak spełnić warunek powiadomienia dłużnika o planowanej korekcie, jeśli ten zmienił siedzibę i nie dokonał zmiany w KRS i urzędzie skarbowym, walczę z tym już gdzieś od miesiącai wszędzie ściana, nawet niemożna nigdzie zgłosić faktu o nieaktualnym wpisie do KRS - wynika z tego że wystarczy się przenieść z firmą i nikt już nic nie zrobi

    Odpowiedz
  • też prawnik(2009-02-21 00:47) Zgłoś naruszenie 00

    Jak widać wniosek o poprawki został uwzględniony. O godz. 12.38 ;)

    Odpowiedz
  • Saba(2009-02-18 13:32) Zgłoś naruszenie 00

    W artykule "podatnikiem" jest nazwany ten, który zapłacił VAT US za wystawioną fakturę VAT, czyli wierzyciel, który nie otrzymał za nią zapłaty od dłużnika... O'K!

    Odpowiedz
  • podatkowiec(2009-02-12 13:08) Zgłoś naruszenie 00

    Czytam i wszystko wydaje się ok.

    Odpowiedz
  • też prawnik(2009-02-12 12:12) Zgłoś naruszenie 00

    Ja również zdębiałam czytając artykuł. Wniosek jak wyżej.

    Odpowiedz
  • CITRUM(2009-02-12 11:31) Zgłoś naruszenie 00

    Potwierdzam uwagi "PRAWNIKA" i proponuję żeby autor lub inna osoba odpowiedzialna dokonała jak najszybciej stosownych poprawek.

    Odpowiedz
  • prawnik(2009-02-12 10:34) Zgłoś naruszenie 00

    Szanowny autorze artykułu, zwracam uwagę na pomieszanie podstawowych pojęć: wierzyciel i dłużnik! To przedsiębiorca jest WIERZYCIELEM i korzysta z ulgi o czym zawiadamia DŁUŻNIKA. Zaś dłużnik właśnie jest zobowiązany do zapłaty, a w jej braku do pomniejszenia podatku naliczonego itd.

    Odpowiedz
  • andrzej.szumski@interia.pl(2009-02-12 09:01) Zgłoś naruszenie 00

    Mam pytanie do pkt. 3 (korekta).
    O jaka korektę tu chodzi?
    Czy tu jest mowa o wystawieniu faktury korygujacej VAT dłużnikowi?
    Czy raczej chodzi tu o wystawienie korekty deklaracji VAT?

    Odpowiedz
  • VATman(2009-02-12 08:50) Zgłoś naruszenie 00

    Ustawa nie przewiduje wymogu, aby na dzień korekty podtaku naleznego w związku z ulgą na złe długi kontrahent nie był w trakcie likwidacji albo upadłości. Ten wymóg dotyczy statusu nabywcy na moment dokonania dostawy, a nie korzystania z prawa do korekty

    Odpowiedz