statystyki

Nagroda od banku nie zawsze z 19-proc. podatkiem

autor: Patrycja Dudek06.06.2018, 07:34; Aktualizacja: 06.06.2018, 07:45
pieniądze, banknoty, kasa, finanse

To pierwszy wyrok NSA po zmianie od 2015 r. przepisów o sprzedaży premiowej.źródło: ShutterStock

Cashbacki i zwroty rat kredytu to świadczenia związane ze sprzedażą premiową objęte 10-proc. PIT, co innego bony towarowe i bilety do kina, którymi bank obdarowuje klientów.

Te ostatnie nie są związane ze sprzedażą premiową. Jak wynika z wczorajszego wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego – są innymi świadczeniami promocyjnymi, do których stosuje się art. 30 ust. 1 pkt 4d ustawy o PIT. To z kolei oznacza, że bony i bilety są objęte 19 proc. stawką podatku w całości i nie ma do nich zastosowania limit zwolnienia z art. 21 ust. 1 pkt 68 ustawy o PIT. Obecnie wynosi on 2 tys. zł (do końca 2017 r. było to 760 zł). Limit jest natomiast brany pod uwagę przy cashbackach i zwrotach rat kredytowych, gdzie 10-proc. podatek płaci się tylko od nadwyżki.

To pierwszy wyrok NSA po zmianie od 2015 r. przepisów o sprzedaży premiowej. Spór o właściwą stawkę podatku toczył bank, który dla uatrakcyjnienia oferowanych usług organizował akcje i programy motywacyjne dla swoich klientów. W ramach tych akcji przekazywał im różne nagrody. Zdarzało się, że ich wartość przewyższała limit zwolnienia z PIT. We wniosku o interpretację bank podał, że chodzi o trzy rodzaje świadczeń. Po pierwsze, cashback, czyli zwrot części wydatków posiadaczom kart debetowych i kredytowych. Po drugie, bony towarowe i bilety do kina. Po trzecie, zwrot jednej lub dwóch rat kredytu. Bank miał wątpliwości jak wywiązać, się z funkcji płatnika.


Pozostało 55% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane