statystyki

Nagroda od banku nie zawsze z 19-proc. podatkiem

autor: Patrycja Dudek06.06.2018, 07:34; Aktualizacja: 06.06.2018, 07:45
pieniądze, banknoty, kasa, finanse

To pierwszy wyrok NSA po zmianie od 2015 r. przepisów o sprzedaży premiowej.źródło: ShutterStock

Cashbacki i zwroty rat kredytu to świadczenia związane ze sprzedażą premiową objęte 10-proc. PIT, co innego bony towarowe i bilety do kina, którymi bank obdarowuje klientów.

Te ostatnie nie są związane ze sprzedażą premiową. Jak wynika z wczorajszego wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego – są innymi świadczeniami promocyjnymi, do których stosuje się art. 30 ust. 1 pkt 4d ustawy o PIT. To z kolei oznacza, że bony i bilety są objęte 19 proc. stawką podatku w całości i nie ma do nich zastosowania limit zwolnienia z art. 21 ust. 1 pkt 68 ustawy o PIT. Obecnie wynosi on 2 tys. zł (do końca 2017 r. było to 760 zł). Limit jest natomiast brany pod uwagę przy cashbackach i zwrotach rat kredytowych, gdzie 10-proc. podatek płaci się tylko od nadwyżki.

To pierwszy wyrok NSA po zmianie od 2015 r. przepisów o sprzedaży premiowej. Spór o właściwą stawkę podatku toczył bank, który dla uatrakcyjnienia oferowanych usług organizował akcje i programy motywacyjne dla swoich klientów. W ramach tych akcji przekazywał im różne nagrody. Zdarzało się, że ich wartość przewyższała limit zwolnienia z PIT. We wniosku o interpretację bank podał, że chodzi o trzy rodzaje świadczeń. Po pierwsze, cashback, czyli zwrot części wydatków posiadaczom kart debetowych i kredytowych. Po drugie, bony towarowe i bilety do kina. Po trzecie, zwrot jednej lub dwóch rat kredytu. Bank miał wątpliwości jak wywiązać, się z funkcji płatnika.


Pozostało jeszcze 55% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane