statystyki

Porady psychologiczne bez paragonu: Psycholog nie musi mieć kasy fiskalnej

autor: Agnieszka Pokojska05.06.2018, 18:00
Psycholog

Psychologźródło: ShutterStock

Psycholog korzysta ze zwolnienia z kasy fiskalnej ze względu na niskie obroty, nawet jeśli podejmie działalność objętą bezwzględnym obowiązkiem ewidencjonowania.

Potwierdził to dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej. Z wnioskiem o wydanie interpretacji wystąpił podatnik prowadzący konsultacje psychologiczne. Obrót z tytułu świadczonych przez niego usług nie przekracza 20 tys. zł. Działalność zamierzał rozszerzyć o przewóz taksówkami, objęty bezwzględnym obowiązkiem stosowania kasy fiskalnej. Chciał się upewnić, że nie wpłynie to na konieczność ewidencjonowania na kasie płatności za porady psychologiczne.

Dyrektor KIS wskazał, że zgodnie z rozporządzeniem z 20 grudnia 2017 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz.U. z 2017 r., poz. 2454 ze zm.) konsultacje psychologiczne nie podlegają bezwzględnemu obowiązkowi ewidencji. Konieczność stosowania kasy (niezależnie od wysokości obrotu) zasadniczo dotyczy bowiem usług opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i lekarzy dentystów. Podatnik tych kryteriów nie spełniał, gdyż nie jest lekarzem. Porady psychologiczne podlegają ewidencji dopiero po przekroczeniu limitu 20 tys. zł. – Nie zmienia tego fakt, że podatnik zamierza rozszerzyć działalność o przewozy taksówką, które należy ewidencjonować niezależnie od obrotów – podkreślił dyrektor KIS.

Organy podatkowe w wydawanych interpretacjach wielokrotnie wypowiadały się, w jakich przypadkach nie trzeba obowiązkowo wystawiać paragonów (przy sprzedaży dla indywidualnych klientów). Oprócz psychologów dotyczy to fizjoterapeutów, osób, które wykonują terapię holistyczną (paramedycyna) i nie mają dyplomu medycznego, oraz weterynarzy.

Interpretacja dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 19 maja 2018 r., sygn. akt 0111-KDIB3-2.4012. 186.2018.2.JM


Pozostało 1% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane