statystyki

Obrót paliwem bardziej szczelny, ale z nowymi obowiązkami

autor: Mariusz Szulc05.06.2018, 09:01; Aktualizacja: 05.06.2018, 10:17
paliwa-benzyna-stacje

Zdaniem Ministerstwa Finansów nowe obowiązki w dłuższej perspektywie przełożą się jednak na zmniejszenie poziomu obecnej biurokracji.źródło: ShutterStock

Przedsiębiorców wytwarzających i magazynujących benzynę lub olej napędowy, prowadzących stacje paliw, a także posiadających zbiorniki na paliwa czekają nowe obowiązki.

Będą musieli na bieżąco informować fiskusa o zawartości swoich magazynów. Raporty najprawdopodobniej złożą przez bazę SENT używaną obecnie do monitoringu przewozu drogowego towarów (tzw. pakiet przewozowy). Ministerstwo Finansów chce znowelizować w tym celu zarówno sam pakiet, jak i przepisy prawa energetycznego. Plany resortu zostały już wpisane do wykazu prac legislacyjnych rządu (pod numerem UA42). Z dokumentu wynika, że rząd powinien przyjąć projekt już w trzecim kwartale 2018 r.

Skąd pomysł na kolejną nowelizację przepisów o obrocie paliwem? Chodzi o dalsze uszczelnianie rynku. Mimo dotychczasowych działań fiskusa (wdrożenie pakietów: paliwowego i przewozowego, nasilenie kontroli), wciąż trafiają na niego duże ilości produktów ropopochodnych. Chodzi m.in. o odbarwiony olej opałowy czy produkty z ponad 30-proc. dodatkiem OXO. Nie spełniają one wymagań dla paliw silnikowych określonych w rozporządzeniu z 9 października 2015 r. (Dz.U. z 2015 r., poz. 1680). Na takich praktykach tracą wszyscy.


Pozostało jeszcze 49% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane