statystyki

Kilometrówki bez podpisu ręcznego i kwalifikowanego

autor: Magdalena Majkowska04.06.2018, 07:22; Aktualizacja: 04.06.2018, 07:55
Szef KAS argumentował, że wobec postępującej cyfryzacji obrotu gospodarczego nie ma uzasadnienia zawężająca wykładnia art. 16 ust. 5 ustawy o CIT, uznająca za „podpis podatnika” wyłącznie podpis składany odręcznie.

Szef KAS argumentował, że wobec postępującej cyfryzacji obrotu gospodarczego nie ma uzasadnienia zawężająca wykładnia art. 16 ust. 5 ustawy o CIT, uznająca za „podpis podatnika” wyłącznie podpis składany odręcznie.źródło: ShutterStock

Fiskus zmienił zdanie – podatnik, który prowadzi elektroniczną ewidencję przebiegu pojazdu, może ją podpisać, logując się do systemu.

Spytał o to przedsiębiorca, który chciał usprawnić proces rozliczania delegacji służbowych pracowników i wprowadzić elektroniczny system zatwierdzania ewidencji przebiegu pojazdu. Wyjaśnił, że ewidencja będzie podpisywana elektronicznie (zatwierdzana) przez przełożonego lub osobę przez niego upoważnioną. Osoba podpisująca będzie jednoznacznie identyfikowana przy użyciu nazwy użytkownika i hasła, a cała procedura uwierzytelniania będzie szyfrowana przy zastosowaniu technik kryptograficznych. Dane w ewidencji, po zatwierdzeniu przez pracodawcę podpisem elektronicznym, będą nieedytowalne i trwale przechowywane. Podatnik chciał się upewnić, czy taki podpis będzie zgodny z art. 16 ust. 5 ustawy o CIT dotyczącym kilometrówki.

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie odmówił jednak wydania interpretacji. Stwierdził, że wniosek przedsiębiorcy nie dotyczy podatków, tylko technicznych kwestii sporządzania kilometrówki.


Pozostało jeszcze 66% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane