statystyki

Kilometrówki bez podpisu ręcznego i kwalifikowanego

autor: Magdalena Majkowska04.06.2018, 07:22; Aktualizacja: 04.06.2018, 07:55
Szef KAS argumentował, że wobec postępującej cyfryzacji obrotu gospodarczego nie ma uzasadnienia zawężająca wykładnia art. 16 ust. 5 ustawy o CIT, uznająca za „podpis podatnika” wyłącznie podpis składany odręcznie.

Szef KAS argumentował, że wobec postępującej cyfryzacji obrotu gospodarczego nie ma uzasadnienia zawężająca wykładnia art. 16 ust. 5 ustawy o CIT, uznająca za „podpis podatnika” wyłącznie podpis składany odręcznie.źródło: ShutterStock

Fiskus zmienił zdanie – podatnik, który prowadzi elektroniczną ewidencję przebiegu pojazdu, może ją podpisać, logując się do systemu.

Spytał o to przedsiębiorca, który chciał usprawnić proces rozliczania delegacji służbowych pracowników i wprowadzić elektroniczny system zatwierdzania ewidencji przebiegu pojazdu. Wyjaśnił, że ewidencja będzie podpisywana elektronicznie (zatwierdzana) przez przełożonego lub osobę przez niego upoważnioną. Osoba podpisująca będzie jednoznacznie identyfikowana przy użyciu nazwy użytkownika i hasła, a cała procedura uwierzytelniania będzie szyfrowana przy zastosowaniu technik kryptograficznych. Dane w ewidencji, po zatwierdzeniu przez pracodawcę podpisem elektronicznym, będą nieedytowalne i trwale przechowywane. Podatnik chciał się upewnić, czy taki podpis będzie zgodny z art. 16 ust. 5 ustawy o CIT dotyczącym kilometrówki.

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie odmówił jednak wydania interpretacji. Stwierdził, że wniosek przedsiębiorcy nie dotyczy podatków, tylko technicznych kwestii sporządzania kilometrówki.


Pozostało 66% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane