statystyki

Sadownik nie potrąca zaliczek, ale sporządza PIT-8C

autor: Magdalena Majkowska17.06.2018, 12:00
Pracodawca rolnik za rozliczenia cudzoziemców nie odpowiada

Pracodawca rolnik za rozliczenia cudzoziemców nie odpowiadaźródło: ShutterStock

Rolnik zatrudniający pracowników na umowę o pomocy przy zbiorach nie musi naliczać pomocnikom należności na podatek dochodowy. Będzie jednak wystawiał informacje podatkowe

Rozpoczyna się czas zbiorów owoców miękkich. Z otwarciem sezonu zbiegło się wprowadzenie przepisów regulujących zasady zatrudniania pomocników przy takich pracach. Chodzi o nowy rodzaj umowy cywilnoprawnej – o pomocy przy zbiorach. Rolnik, który zawiera takie umowy z pomocnikami, po zakończeniu roku podatkowego wystawi im informacje do celów rozliczeń podatkowych.

Przychody z innych źródeł

Przepisy dotyczące nowej umowy obowiązują od 18 maja. Jak wyjaśnia Bożena Nowicka, doradca podatkowy w Doradca sp. z o.o. w Lublinie, pomocnik zobowiązuje się w niej do świadczenia pomocy przy zbiorach określonych produktów rolnych, a także ziół i roślin zielarskich, w określonym miejscu w gospodarstwie rolnika i przez określony czas. Rolnik zobowiązany jest natomiast do zapłaty umówionego wynagrodzenia za świadczoną pomoc. W umowie o pomocy przy zbiorach określony powinien być m.in. zakres czynności wykonywanych przez pomocnika rolnika oraz dzień rozpoczęcia świadczenia pracy przy zbiorach. – W nowych przepisach zapisano wprost, że wykonywanie czynności na podstawie umowy o pomocy przy zbiorach nie jest zatrudnieniem w rozumieniu kodeksu pracy – podkreśla Bożena Nowicka.

Wraz z wprowadzeniem nowej formy umowy uregulowano też jej konsekwencje podatkowe. Wynagrodzenie pomocnika zaliczone zostało do przychodów z innych źródeł, o których mowa w art. 20 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: ustawa o PIT).


Pozostało 63% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane