statystyki

Sadownik nie potrąca zaliczek, ale sporządza PIT-8C

autor: Magdalena Majkowska17.06.2018, 12:00
Pracodawca rolnik za rozliczenia cudzoziemców nie odpowiada

Pracodawca rolnik za rozliczenia cudzoziemców nie odpowiadaźródło: ShutterStock

Rolnik zatrudniający pracowników na umowę o pomocy przy zbiorach nie musi naliczać pomocnikom należności na podatek dochodowy. Będzie jednak wystawiał informacje podatkowe

Rozpoczyna się czas zbiorów owoców miękkich. Z otwarciem sezonu zbiegło się wprowadzenie przepisów regulujących zasady zatrudniania pomocników przy takich pracach. Chodzi o nowy rodzaj umowy cywilnoprawnej – o pomocy przy zbiorach. Rolnik, który zawiera takie umowy z pomocnikami, po zakończeniu roku podatkowego wystawi im informacje do celów rozliczeń podatkowych.

Przychody z innych źródeł

Przepisy dotyczące nowej umowy obowiązują od 18 maja. Jak wyjaśnia Bożena Nowicka, doradca podatkowy w Doradca sp. z o.o. w Lublinie, pomocnik zobowiązuje się w niej do świadczenia pomocy przy zbiorach określonych produktów rolnych, a także ziół i roślin zielarskich, w określonym miejscu w gospodarstwie rolnika i przez określony czas. Rolnik zobowiązany jest natomiast do zapłaty umówionego wynagrodzenia za świadczoną pomoc. W umowie o pomocy przy zbiorach określony powinien być m.in. zakres czynności wykonywanych przez pomocnika rolnika oraz dzień rozpoczęcia świadczenia pracy przy zbiorach. – W nowych przepisach zapisano wprost, że wykonywanie czynności na podstawie umowy o pomocy przy zbiorach nie jest zatrudnieniem w rozumieniu kodeksu pracy – podkreśla Bożena Nowicka.

Wraz z wprowadzeniem nowej formy umowy uregulowano też jej konsekwencje podatkowe. Wynagrodzenie pomocnika zaliczone zostało do przychodów z innych źródeł, o których mowa w art. 20 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: ustawa o PIT).


Pozostało jeszcze 63% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane