Do identyfikacji podatnika wystarczy numer PESEL

autor: Magdalena Majkowska11.02.2009, 03:00; Aktualizacja: 11.02.2009, 10:30

Ministerstwo Finansów i eksperci podatkowi chcą rezygnacji z żądania od podatników w zgłoszeniach identyfikacyjnych i aktualizacyjnych informacji o dokumentach tożsamości.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:GP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (10)

  • mycha(2009-02-11 07:29) Zgłoś naruszenie 00

    a w której pozycji zgłoszenia NIP2 podaje się serię i nr dow.osobistego???

    Odpowiedz
  • jan(2009-02-11 10:16) Zgłoś naruszenie 00

    a co z REGON dla osób prowadzących działalnośc gospodarczą, też jest nie potrzebny

    Odpowiedz
  • duży postęp jak na Polskę(2009-02-11 10:22) Zgłoś naruszenie 00

    No po 20 latach zrozumiano iż osoba fizyczna ma jeden nr Pesel na całe życie.

    A numer dowodu osobistego do niczego nie jest US potrzebny.
    Totalną głupotą jest także wypełnianie zgłoszeń aktalizacyjnych mimo iż od kilku lat jest prowadzona centralna baza danych o nowych dowodach i US jeśli wogóle taką informację potrzebuje może ją zdobyć w kilka sekund a nie wklepywać tony zgłoszeń z palca

    Odpowiedz
  • Gdyby tak zapytać pierwszego lepszego Skarbowca(2009-02-11 10:24) Zgłoś naruszenie 00

    To by wyrecytował z głowy jeszcze z setkę idiotyzmów realizowanych niepotrzebnie w jego urzędzie. Ale nikogo to nie obchodzi...

    Odpowiedz
  • millan80(2009-02-11 10:35) Zgłoś naruszenie 00

    Pesel może się zmienić np. gdy podatnik zmieni płeć ;-)

    Odpowiedz
  • abc(2009-02-11 11:23) Zgłoś naruszenie 00

    w nip -2 nie podaje się nr i serii dow osobistego, spółce nie nadaje się dowodu osobistego

    Odpowiedz
  • Pawson(2009-02-11 12:02) Zgłoś naruszenie 00

    A co z europejskim numerem NIP ? I uwaga do autora tekstu: osoba fizyczna nie prowadząca działalności gospodarczej aktualizuje dane za pośrednictwem druków NIP 3. Tam podaje się nowy numer i serię dowodu i zaznacza, że te dane uległy zmianie.

    Odpowiedz
  • misiek(2009-02-11 12:15) Zgłoś naruszenie 00

    do identyfikacji podatnika wystarczy nr PESEL (osoby fizyczne) względnie REGON lub KRS (podmioty gospodarcze). Cudzoziemcy nie sa problemem, ponieważ jeśli przebywają w Polsce legalnie dłużej niz 3 miesiące lub podlegaja ubezpieczeniu zdrowotnemu/społecznemu na terenie RP, to im równiez nadaje się numer PESEL. Jesli przebywają krócej, to i tak nie mają rezydencji podatkowej ;)

    Odpowiedz
  • EKl(2009-02-11 12:47) Zgłoś naruszenie 00

    No i wszystko racja (odnośnie nr i serii dowodu osobistego w NIP2 - pewno głupia pomyłka). Gdyby tylko różne urzędy miały zintegrowane systemy informatyczne. Gdyby te systemy byłe jeszcze kompatybilne.. Europejski nr NIP i sam NIP dotyczyłby tylko przedsiębiorców.. Tak.. tylko nawet w boskim jukeju (UK) macie numer ewidencji podatkowej to raz a dwa - ZUS ze swoimi boskimi systemami próbował czegoś podobnego i padł.
    Rzeczywisty koszt identyfikacji po PESELU (PESELU2, obojętne ;-))...BEZCENNE ;-)

    Odpowiedz
  • komu zalezy na ciaglych zamieszaniach?(2009-02-11 20:00) Zgłoś naruszenie 00

    Minister finansow nie ma NIP, to wszyscy maja zrezygnowac z NIP-a..

    A co z programami komputerowymi w US? w ktorych ewidencji wpisuje sie na podstawie nr.NIP, to bylo wylacznie wprowadzone do ewidencji podatnikow US..i rpogram moze dalej nie przepuszczac ewidencji jak nie zostanie wpisany NIP...Czy naprawde trzeba ciagle wprowadzac zmiany i z tym zwiazane koszty??

    Wczesniej wszystkich obowiazkowo goniono do US, na nadanie NIP, a teraz sie go likwiduje...

    Niebawem bedziemy miec nowe zmiany i wymieniac dowody osobiste...Ile to bedzie kosztowalo? a ludziom sie wmawia, ze na nic nie ma pieniedzy...:/
    A rzadzacy spelniaja swoje fanaberie...

    Odpowiedz