statystyki

Są konkrety w sprawie nowych zasad rozliczeń WDT

autor: Mariusz Szulc29.05.2018, 07:09; Aktualizacja: 29.05.2018, 07:40
Nowe reguły będą bardzo podobne do obowiązującego już dziś systemu VAT-MOSS, służącego do rozliczania VAT od usług elektronicznych, telekomunikacyjnych i nadawczych świadczonych na rzecz konsumentów.

Nowe reguły będą bardzo podobne do obowiązującego już dziś systemu VAT-MOSS, służącego do rozliczania VAT od usług elektronicznych, telekomunikacyjnych i nadawczych świadczonych na rzecz konsumentów.źródło: ShutterStock

Przedsiębiorca, który sprzeda towar do innego państwa członkowskiego, rozliczy podatek w naszym kraju, ale według zagranicznej stawki.

Komisja Europejska ujawniła szczegóły swojej sztandarowej reformy. Chodzi o przyjęcie od 1 lipca 2022 r. docelowego systemu opodatkowania VAT przy wewnątrzwspólnotowych transakcjach towarowych.

– Obecne reguły są już na tyle przestarzałe, że przekładają się na straty unijnego budżetu rzędu 50 mld euro rocznie – argumentował Pierre Moscovici, unijny komisarz ds. ekonomicznych i finansowych, podatków i ceł. Pieniądze te, zamiast służyć wszystkim Europejczykom, trafiają do kieszeni przestępców. Zmiany mają pomóc zredukować dzisiejsze straty nawet o 80 proc.

VAT rozliczy sprzedawca

Dzisiaj zasada jest taka, że przedsiębiorca, który sprzedaje towar do innego kraju unijnego, stosuje 0-proc. VAT, o ile spełni określone obowiązki dokumentacyjne. Podatek płaci natomiast nabywca, zgodnie ze stawką obowiązującą w państwie jego siedziby. Rozwiązanie to, wprowadzone w 1993 r., miało być tymczasowe, jednak przetrwało do dziś. Wykorzystują je przestępcy, którzy w ramach oszustw karuzelowych deklarują transakcje wewnątrzwspólnotowe (ze stawką 0 proc.), ale towar nigdy nie opuszcza kraju i jest tu sprzedawany bez podatku, a przez to taniej.


Pozostało 83% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane