statystyki

Odziedziczoną firmę będzie można szybciej sprzedać

autor: Magdalena Majkowska17.05.2018, 07:15; Aktualizacja: 29.05.2019, 10:45
podpis, dokument, prawo, biznes, umowa

Nowa ustawa i wprowadzane nią zwolnienie niczego nie zmieni w sytuacji osób najbliżej spokrewnionych ze spadkodawcą (chodzi o krewnych w linii prostej, np. rodziców, dzieci oraz rodzeństwo).źródło: ShutterStock

Jest już niemal przesądzone, że dziedziczący przedsiębiorstwo nie będą musieli czekać aż pięciu lat z jego zbyciem, by nie utracić zwolnienia z podatku od spadku. Wystarczyć mają dwa lata.

Chodzi o nowe zwolnienie adresowane do osób niespokrewnionych ze spadkodawcą. Będą one mogły dziedziczyć jednoosobowe firmy bez konsekwencji w podatku od spadków i darowizn (szczegółowo pisaliśmy o tym w artykule „Nie tylko najbliżsi odziedziczą firmę bez podatku”, DGP nr 69/2018). Specjalną preferencję przewiduje projekt ustawy o zarządzie sukcesyjnym, który jest na ostatniej prostej w Sejmie (czeka na trzecie czytanie).

Początkowo z projektu wynikało, że zwolnienie będzie przysługiwało m.in. pod warunkiem prowadzenia odziedziczonego przedsiębiorstwa przez nabywcę przez minimum 5 lat od dnia nabycia. Długość tego okresu od początku budziła zastrzeżenia posłów, nie tylko opozycji. Podnoszono, że spadkobiercy będą zmuszani do utrzymywania nierentownych firm z obawy przed koniecznością zapłaty wysokiego podatku od spadku.


Pozostało jeszcze 58% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane