statystyki

Tylko sprzedaż środka trwałego nie pozbawia ryczałtu

autor: Łukasz Zalewski15.05.2018, 07:32; Aktualizacja: 15.05.2018, 08:08
Sąd nie zgodził się też z podatnikiem, że incydentalny charakter transakcji nie pozwala uznać jej za zawartą w ramach działalności gospodarczej.

Sąd nie zgodził się też z podatnikiem, że incydentalny charakter transakcji nie pozwala uznać jej za zawartą w ramach działalności gospodarczej.źródło: ShutterStock

Sprzedaż nieruchomości będącej towarem, a nie składnikiem majątku, nie tylko nie jest opodatkowana ryczałtem ewidencjonowanym, ale i pozbawia prawa do niego – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie.

Sprawa dotyczyła mężczyzny, który w lipcu 2013 r. sprzedał działkę w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Nie miał jej jednak wpisanej do ewidencji środków trwałych. W listopadzie 2013 r. podatnik oddał w najem, w ramach prowadzonej firmy, inną nieruchomość. Spór sprowadzał się do tego, w którym momencie utracił prawo do ryczałtu: w momencie sprzedaży działki (lipiec) czy wynajmu kolejnej nieruchomości (listopad).

Tej formy opodatkowania nie stosuje się bowiem do usług wymienionych w załączniku nr 2 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 2157 ze zm.). Wśród wymienionych tam czynności jest m.in. kupno i sprzedaż nieruchomości na własny rachunek (poz. 27) oraz wynajem lub usługi zarządzania nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi (poz. 28). Wynika to z art. 8 ust. 1 pkt 3 lit. e ustawy.


Pozostało jeszcze 63% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane