statystyki

Raty na przyszłe mieszkanie nie zawsze z ulgą

autor: Patrycja Dudek14.05.2018, 07:40; Aktualizacja: 14.05.2018, 07:50
umowa-klucz

Naczelnik urzędu skarbowego stwierdził, że w tej sytuacji podatniczka nie zrealizowała ulgi mieszkaniowej w wyznaczonym terminie i zażądał podatkuźródło: ShutterStock

Pokwitowanie odbioru zaliczki przez dewelopera i umowa przedwstępna bez formy aktu notarialnego z siostrą nie dają prawa do ulgi mieszkaniowej – orzekł NSA.

Chodziło o kobietę, która sprzedała nieruchomość przed upływem pięciu lat od nabycia. Nie zapłaciła PIT, bo zadeklarowała, że cały przychód przeznaczy na własne cele mieszkaniowe. Miała na to dwa lata, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym doszło do sprzedaży. Po upływie tego okresu naczelnik urzędu skarbowego postanowił sprawdzić, czy tak się faktycznie stało.

Kobieta przedłożyła mu dwa dokumenty potwierdzające wydatkowanie 290 tys. zł. Była to umowa przedwstępna zawarta z siostrą (bez formy aktu notarialnego), z której wynikało, że w ciągu pięciu lat kupi od niej udziały w domu i że wpłaca jej tytułem zaliczki 70 tys. zł.


Pozostało jeszcze 74% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane