statystyki

TSUE zajmie się nazwami towarów na polskich fakturach

autor: Mariusz Szulc10.05.2018, 07:36; Aktualizacja: 10.05.2018, 08:01
Pytanie prejudycjalne w tej sprawie zadał Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu.

Pytanie prejudycjalne w tej sprawie zadał Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu.źródło: ShutterStock

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej rozstrzygnie, czy fiskus może odmówić prawa do odliczenia VAT, jeśli przedsiębiorca błędnie opisał towar na fakturze.

Pytanie prejudycjalne w tej sprawie zadał Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu. Chodziło o spółkę, której fiskus odmówił prawa do odliczenia podatku z faktur, na których błędnie podano rodzaj towarów. Urzędnicy uznali, że takie faktury nie spełniały wymogów określonych m.in. w art. 226 unijnej dyrektywy VAT i nie odzwierciedlały prawidłowo okoliczności transakcji.

Spółka jeszcze w trakcie postępowania podatkowego udzielała wyjaśnień i przedstawiała dokumenty źródłowe, które potwierdzały istnienie towarów wymienionych na fakturach oraz określały ich szczegółowe cechy. Organy podatkowe zaakceptowały te wyjaśnienia.

Co więcej, nie było mowy o oszustwie podatkowym, co podkreślił WSA kierując pytanie do TSUE. Mimo to urzędnicy odmówili spółce prawa do odliczenia VAT.


Pozostało jeszcze 43% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane