statystyki

Błąd w informacji nie wyklucza łańcucha dostaw

autor: Mariusz Szulc23.04.2018, 16:30
Gdy sprawa trafiła na wokandę sądową, austriacki trybunał administracyjny skierował pytanie do Trybunału Sprawiedliwości UE, czy w takiej sytuacji można było kwestionować zawarcie transakcji trójstronnej.

Gdy sprawa trafiła na wokandę sądową, austriacki trybunał administracyjny skierował pytanie do Trybunału Sprawiedliwości UE, czy w takiej sytuacji można było kwestionować zawarcie transakcji trójstronnej.źródło: ShutterStock

Firma zarejestrowana jako podatnik VAT w kilku państwach unijnych może być w jednym z nich stroną transakcji trójstronnej – potwierdził Trybunał Sprawiedliwości UE.

Chodziło o niemiecką spółkę, która działała również w Austrii. Zarejestrowała się tam dla celów VAT i używała tamtejszego numeru identyfikacyjnego dla potrzeb transakcji wewnątrzwspólnotowych. Kupowała towary od niemieckich dostawców, a następnie sprzedawała je czeskiemu kontrahentowi.

Na fakturach, które wystawiali dostawcy i sama spółka, znajdowały się adnotacje, że chodzi o wewnątrzwspólnotowe transakcje trójstronne. To oznaczało, że VAT powinien rozliczyć w swoim kraju ostateczny nabywca z Czech.

Problem pojawił się, gdy spółka złożyła w austriackim urzędzie skarbowym informacje podsumowujące, ale nie wypełniła w nich rubryki „transakcje trójstronne”. Skorygowała je dopiero dwa miesiące później, wskazując, że zgłoszone transakcje były częścią transakcji trójstronnych.


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane