statystyki

Błąd w informacji nie wyklucza łańcucha dostaw

autor: Mariusz Szulc23.04.2018, 16:30
Gdy sprawa trafiła na wokandę sądową, austriacki trybunał administracyjny skierował pytanie do Trybunału Sprawiedliwości UE, czy w takiej sytuacji można było kwestionować zawarcie transakcji trójstronnej.

Gdy sprawa trafiła na wokandę sądową, austriacki trybunał administracyjny skierował pytanie do Trybunału Sprawiedliwości UE, czy w takiej sytuacji można było kwestionować zawarcie transakcji trójstronnej.źródło: ShutterStock

Firma zarejestrowana jako podatnik VAT w kilku państwach unijnych może być w jednym z nich stroną transakcji trójstronnej – potwierdził Trybunał Sprawiedliwości UE.

Chodziło o niemiecką spółkę, która działała również w Austrii. Zarejestrowała się tam dla celów VAT i używała tamtejszego numeru identyfikacyjnego dla potrzeb transakcji wewnątrzwspólnotowych. Kupowała towary od niemieckich dostawców, a następnie sprzedawała je czeskiemu kontrahentowi.

Na fakturach, które wystawiali dostawcy i sama spółka, znajdowały się adnotacje, że chodzi o wewnątrzwspólnotowe transakcje trójstronne. To oznaczało, że VAT powinien rozliczyć w swoim kraju ostateczny nabywca z Czech.

Problem pojawił się, gdy spółka złożyła w austriackim urzędzie skarbowym informacje podsumowujące, ale nie wypełniła w nich rubryki „transakcje trójstronne”. Skorygowała je dopiero dwa miesiące później, wskazując, że zgłoszone transakcje były częścią transakcji trójstronnych.


Pozostało jeszcze 68% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane