statystyki

Wydatków reklamowych nie rozliczymy w ramach ulgi B+R

autor: Łukasz Zalewski16.04.2018, 07:30; Aktualizacja: 16.04.2018, 07:43
wynalazek, pomysł, patent, przedsiębiorca, innowacje

WSA nie zgodził się zaś ze spółką, że do kosztów kwalifikowanych można zaliczyć wydatki na zakup kampanii reklamowych. Wskazał, że w art. 18d ust. 2 ustawy o CIT nie ma wydatków na takie kampanie.źródło: ShutterStock

To, że wydatek jest związany z działalnością badawczo-rozwojową, nie oznacza automatycznie, że jest kosztem kwalifikowanym – orzekł WSA w Warszawie.

Sprawa dotyczyła spółki z branży spożywczej, zajmującej się m.in. przetwórstwem mleka i wytwarzaniem produktów mlecznych. Wprowadza ona nowe technologie do produkcji i ulepsza wyroby, dzięki czemu jest bardziej konkurencyjna. Współpracuje też z prywatnymi instytutami badawczymi, od których kupuje analizy i ekspertyzy.

Prowadzi również badania rynku, a na podstawie ich wyników wdraża kampanie reklamowe nowych produktów. Prowadzą je firmy, które nie są jednak jednostkami naukowymi.

Spółka uważała, że nie musi kupować ekspertyz, opinii, usług doradczych od jednostek naukowych, by móc skorzystać z ulgi na badania i rozwój. Twierdziła również, że wydatki na reklamę są związane z działalnością badawczo-rozwojową. W związku z tym jedne i drugie mogą być kosztem kwalifikowanym.

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie uważał natomiast, że wydatki na ekspertyzy, opinie i usługi doradcze mogą być kosztami kwalifikowanymi tylko wtedy, gdy są kupowane od jednostek naukowych. Natomiast wydatki na reklamę nowych produktów w ogóle nie są takimi kosztami, ponieważ nie zostały wymienione w art. 18d ust. 2 pkt 3 ustawy o CIT.


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane