Aż 56 proc. podatników deklaruje, że złoży PIT za 2017 r. za pomocą sieci. Najczęściej korzystają z ministerialnego systemu e-deklaracje – wynika z najnowszego raporty KPMG.
Jak podatnicy składają PIT / Dziennik Gazeta Prawna
Rok wcześniej z takiej drogi chciała skorzystać połowa ankietowanych. Tegoroczne badanie zostało przeprowadzone na próbie 1 tys. Polaków, których nie rozliczył ZUS.
Reklama
Z raportu wynika, że spośród wszystkich podatników składających zeznanie przez internet niemal dwie trzecie korzysta z systemu e-deklaracje. W niewielkim stopniu wykorzystywane są natomiast usługi proponowane przez fiskusa pomagające w rozliczaniu.
Jedna to PFR (ang. pre-filled tax return) Podatnik, po wpisaniu danych, otrzymuje na Portalu Podatkowym wstępnie wypełnione zeznanie, uzupełnia je np. o ulgi i wysyła do urzędu skarbowego. Tę formę chce wykorzystać w tym roku zaledwie 7 proc. pytanych.

Reklama
Natomiast 5 proc. respondentów wyręczy się urzędem, składając PIT-WZ. Usługa ta polega na tym, że podatnik składa wniosek do urzędu (PIT-WZ), aby ten wypełnił za niego zeznanie, rozliczył ulgę prorodzinną lub rehabilitacyjną i przekazał 1 proc. wybranej organizacji pożytku publicznego.
Z danych KPMG wynika, że najczęściej PIT wysyłają elektronicznie osoby pomiędzy 25. a 54. rokiem życia. Pozostali nadal składają zeznania tradycyjnie, czyli na papierze, głównie zanosząc je do urzędu (39 proc.). Nieliczni (5 proc.) wysyłają je pocztą.
Kolejny rok potwierdza, że Polacy nie zostawiają rozliczeń na ostatnią chwilę. Niespełna połowa złożyła zeznanie w marcu, ponad jedna czwarta już w lutym, natomiast w kwietniu zamierza się rozliczyć zaledwie 20 proc. pytanych.
Około 43 proc. ankietowanych wypełniło zeznanie lub zamierza to zrobić samodzielnie.
Prawie połowa chce zlecić wypełnienie PIT innej osobie, a 11 proc. deklaruje, że jedynie korzysta z pomocy. Ponad jedna trzecia spośród osób, które nie rozliczą się samodzielnie, liczy na wsparcie krewnego, 33 proc. – na pomoc księgowego, jednej czwartej pomoże znajomy, a 6 proc. – doradca podatkowy. Ze wsparcia urzędnika zamierza skorzystać 4 proc. respondentów (pytani mogli wybrać kilka odpowiedzi).
Z raportu KPMG wynika, że samodzielne wypełnienie PIT nie zajmuje podatnikom zbyt wiele czasu. Ponad dwie trzecie osób, które się na to decydują, poświęca na wypełnienie zeznania nie więcej niż pół godziny. Jednej piątej zajmuje to do godziny. Pozostali potrzebują więcej czasu, nawet kilka godzin.
Ankietowani przyznają też, że coroczne rozliczenie z urzędem skarbowym nie jest dla nich stresującym obowiązkiem. Deklaruje tak aż 87 proc. respondentów.
Z roku na rok coraz więcej Polaków przekazuje 1 proc. podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego (OPP). Tym razem zadeklarowało to 82 proc. ankietowanych (o 3 punkty proc. więcej niż rok wcześniej). Z raportu wynika, że zamiar wsparcia OPP rośnie wraz z uzyskiwanym dochodem.
Blisko 7 na 10 podatników kieruje się przy wyborze OPP sugestią lub prośbą znajomych i rodziny. Aż 18 proc. podatników organizację wybiera losowo, dla 14 proc. inspiracją są informacje z mediów.