statystyki

Fiskus nie podpowie, jak uniknąć podatku

autor: Mariusz Szulc10.04.2018, 05:56; Aktualizacja: 10.04.2018, 08:30
Kontrola skarbowa

Teoretycznie już dziś dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej może odmówić odpowiedzi na pytanie podatnika, jeśli w sprawie mogłaby być zastosowana klauzula przeciw unikaniu opodatkowania.źródło: ShutterStock

Podmioty powiązane, które sztucznie dzielą transakcje na kilka etapów, nie uzyskają już dla każdego z nich odrębnej interpretacji indywidualnej.

Wkrótce zostanie opublikowany projekt, który to zakłada. Wiceminister finansów Paweł Gruza zapowiedział to już w połowie marca br. w odpowiedzi na poselską interpelację nr 19 179. Tłumaczył, że resort chce stworzyć mechanizmy, które ograniczą „nieprawidłowości związane z nadużywaniem interpretacji indywidualnych, a także zmniejszą ich liczbę”.

Projekt ma być odpowiedzią Ministerstwa Finansów na nadużywanie obecnych reguł wydawania interpretacji.

Wprowadzają w błąd

Teoretycznie już dziś dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej może odmówić odpowiedzi na pytanie podatnika, jeśli w sprawie mogłaby być zastosowana klauzula przeciw unikaniu opodatkowania. Innymi słowy, gdy celem pytającego jest agresywna optymalizacja podatkowa, a nie zwykłe relacje biznesowe. Możliwość odmowy wynika z art. 14b par. 5 ordynacji podatkowej.


Pozostało jeszcze 74% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane