Fiskus nadal nie uznaje konserwatorów zabytków za twórców

autor: Mariusz Szulc05.04.2018, 17:00
Dyrektor KIS uznał jednak, że w renowacji zabytków nie ma niczego twórczego, a więc konserwator musi również od honorarium zapłacić 23 proc. VAT.

Dyrektor KIS uznał jednak, że w renowacji zabytków nie ma niczego twórczego, a więc konserwator musi również od honorarium zapłacić 23 proc. VAT.źródło: ShutterStock

Renowację budynków i budowli trzeba rozliczyć według 23-proc. stawki VAT. Taka działalność nie ma w sobie niczego kreatywnego – stwierdził dyrektor KIS.

We wniosku o interpretację konserwator zabytków podkreślił, że przy każdej renowacji wykonuje zarówno czynności typowo techniczne, jak i twórcze, polegające m.in. na rekonstrukcji całych fragmentów malowideł i rzeźb. Za czynności techniczne dostaje zwykłe wynagrodzenie, które jest opodatkowane VAT, i konserwator tego nie kwestionował. Sądził natomiast, że skoro za pozostałe prace twórcze otrzymuje honorarium, to powinno być ono zwolnione z podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. b ustawy o VAT.

Dyrektor KIS uznał jednak, że w renowacji zabytków nie ma niczego twórczego, a więc konserwator musi również od honorarium zapłacić 23 proc. VAT. Odwołał się do wyroku Sądu Najwyższego z 25 stycznia 2006 r. (sygn. akt I CK 231/05), z którego wynika, że nie „każdy proces intelektualny” prowadzi do powstania nowego dzieła, a działalność twórcza powinna prowadzić do powstania jego nowych elementów. Nie dotyczy to więc renowacji zabytku, bo w jej rezultacie nie powstaje żadna nowość, a dochodzi jedynie do odtworzenia poprzedniego stanu budynku. Brak tu więc indywidualnego, kreatywnego działania, przez co konserwator nie jest twórcą – stwierdził dyrektor KIS.


Pozostało 39% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane