statystyki

Odwołanie darowizny w praktyce oznacza ponowne nabycie

autor: Patrycja Dudek05.04.2018, 07:25; Aktualizacja: 05.04.2018, 08:04
Własność przeszła na podatnika ponownie po odwołaniu darowizny i zwrotnym przeniesieniu własności nieruchomości.

Własność przeszła na podatnika ponownie po odwołaniu darowizny i zwrotnym przeniesieniu własności nieruchomości.źródło: ShutterStock

Kto podpisze umowę darowizny, a później ją odwoła, ten musi wstrzymać się ze sprzedażą nieruchomości przez kolejne pięć lat – wynika z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego.

W sprawie chodziło o podatnika, który w latach 2004 i 2005 nabył udziały w dwóch nieruchomościach do wspólności małżeńskiej. W 2011 r. małżonkowie darowali je swoim dzieciom. W 2013 r. darowizny zostały jednak odwołane, przy czym w umowach o rozwiązaniu zawarto oświadczenie, że darowizny nie zostały wykonane, bowiem nieruchomości nie zostały wydane. Wszystkie czynności zostały dokonane w formie aktu notarialnego.

Wraz z odwołaniem darowizny przez rodziców dzieci złożyły oświadczenie o zwrotnym przeniesieniu własności udziałów w nieruchomościach na darczyńców. Po rozwodzie mężczyzna sprzedał przypadającą mu część nieruchomości. Miało to miejsce w 2014 r. Spór toczył się o to, czy musi zapłacić PIT od dochodu ze sprzedaży.


Pozostało jeszcze 57% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (6)

 • prawnik(2018-04-05 08:42) Zgłoś naruszenie 131

  Znów normatywistyczne "oczo-klapki" Sądu Administracyjnego. Owszem, zgodnie z przepisami da się jakoś bronić poglądu wyrażonego w orzeczeniu. Ale jest to sprzeczne ze zdrowym rozsądkiem, który mówi, że skoro odwołałem darowiznę mojej rzeczy, to nie "nabyłem rzeczy", tylko "odzyskałem moją rzecz". Nie powinno się nakładać na Obywateli ciężarów podatkowych w oparciu o wykładnie wydumane, nieracjonalne i sprzeczne ze zdrowym rozsądkiem.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Mecenas(2018-04-06 10:32) Zgłoś naruszenie 97

  brawo dla NSA. Takie jest prawo, a nie emocjonalne odczucia pseudo "prawnika"

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Mecenas(2018-04-07 12:02) Zgłoś naruszenie 30

  Ola ---- ale tu chodziło o kwestie podatkowe, a tych Kodeks Cywilny nic nie mówi....

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane