Opieka społeczna bez kas fiskalnych

autor: Patrycja Dudek04.04.2018, 18:00
WSA w Warszawie orzekł, że DPS nie może być traktowany jak odrębny organ, bo jest jednostką organizacyjną miasta, która wykonuje jego zadania.

WSA w Warszawie orzekł, że DPS nie może być traktowany jak odrębny organ, bo jest jednostką organizacyjną miasta, która wykonuje jego zadania.źródło: ShutterStock

Domy pomocy społecznej nie muszą używać kas, bo pobierane przez nie opłaty są poza VAT – orzekł NSA.

Spór w tej sprawie toczył z fiskusem DPS z Warszawy, który pobiera od pensjonariuszy opłaty za pobyt i dopłaty do zakupu leków. Wątpliwości dotyczyły tego, czy musi je ewidencjonować w kasie fiskalnej (po przekroczeniu limitu zwolnienia, który obecnie wynosi 20 tys. zł rocznie).

DPS uważał, że nie ma takiego obowiązku, bo jest jednostką budżetową gminy i realizuje ciążące na niej zadania publicznoprawne. Wskazywał, że tworzenie i prowadzenie domów pomocy społecznej jest zadaniem własnym gminy, a pomoc społeczna to również zakwaterowanie i dostęp do leków.


Pozostało jeszcze 68% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane