W ciągu miesiąca, dwóch może zostać ogłoszony pakiet zmian przepisów upraszczających system podatkowy - poinformował wiceminister finansów Paweł Gruza. Zapowiedział też uszczelnienie systemu m.in. w handlu internetowym, materiałami budowlanymi, częściami samochodowymi.

Gruza pytany był przez PAP o planowane kolejne działania resortu finansów zmierzające do uszczelnienia systemu podatkowego, ale także plany związane z uproszczeniem systemu.
Dowiedz się jakie są planowane zmiany podatkowe w 2018 roku

„Na pewno mamy istotny odsetek szarej strefy w niektórych dziedzinach. Na pewno taką jest handel internetowy, także międzynarodowy. Inną dziedziną, która wymaga uszczelnienia jest handel materiałami budowlanymi i częściami samochodowymi” – poinformował.

Według wiceministra przewidziany jest „miks działań legislacyjnych i wykonawczych”, bowiem pewnych obszarów nie da się uszczelnić tylko poprzez lepsze przepisy. Niemniej, jak zapewnił, prace nad zmianami legislacyjnymi są na ukończeniu.

Gruza zaznaczył, że resort finansów równolegle pracuje nad uproszczeniami systemu podatkowego. W jego ocenie zmiany zmierzające do tego nie są jednak łatwe do opracowania.

„Mamy pełną świadomość, że nasz system podatkowy jest skomplikowany, dlatego wkładamy dużo wysiłku w jego uproszczenie, aby był bardziej przyjazny dla podatników, dla przedsiębiorców, dla księgowych” – powiedział. Wyjaśnił, że w pierwszej kolejności resort finansów chce uprościć stosowanie stawek VAT.

„Mam nadzieję, że rozwiązania, które zaproponujemy spotkają się z aprobatą przedsiębiorców, którzy dziś muszą w bardzo skomplikowany i trudny sposób potwierdzać stawki VAT w urzędzie statystycznym, czy urzędzie skarbowym. Mam nadzieję, że nowy system będzie krokiem naprzód i znacznym ułatwieniem” – powiedział.

Dodał, że resort finansów zidentyfikował wiele przepisów, które wymagają zmiany. „Zastanawiamy się, jak je zmieniać, żeby nie wylać dziecka z kąpielą. Na pewno tego typu zmiany chcielibyśmy skumulować w jeden pakiet, który powinien być niedługo ogłoszony” – zapowiedział.

Jego zdaniem nie będzie to zbyt długi okres. „Myślę, że w ciągu miesiąca, dwóch możemy się spodziewać oficjalnych dokumentów z naszej strony” – dodał.