statystyki

Podróż rady nadzorczej jest z PIT i CIT

autor: Katarzyna Jędrzejewska28.03.2018, 07:09; Aktualizacja: 28.03.2018, 08:27
W drugiej interpretacji dyrektor wytłumaczył, dlaczego zwrot za dojazdy nie jest kosztem dla spółki, która go wypłaca

W drugiej interpretacji dyrektor wytłumaczył, dlaczego zwrot za dojazdy nie jest kosztem dla spółki, która go wypłacaźródło: ShutterStock

 Zwrot za dojazd członków rady nadzorczej na jej posiedzenia nie jest zwolniony z podatku. Nie jest też kosztem dla tego, kto go wypłaca – stwierdził dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

Pytania w tej sprawie zadał bank. Pierwsza jego wątpliwość wiązała się z art. 21 ust. 1 pkt 16 ustawy o PIT. Zwalnia on z podatku (do określonej wysokości) diety oraz inne należności za czas podróży. Przepis ten wyraźnie wskazuje zarówno na podróże służbowe pracownika, jak i podróże osób niebędących pracownikami. Bank uznał zatem, że mogą to być również dojazdy członków rady nadzorczej na posiedzenia tej rady.

Dyrektor KIS się z tym nie zgodził. Stwierdził, że co prawda w odniesieniu do osób niebędących pracownikami można mówić jedynie o podróży, a nie o podróży służbowej w rozumieniu kodeksu pracy, ale w obu przypadkach należy rozumieć to pojęcie identycznie. Chodzi o to, aby zagwarantować takie same prawa zarówno osobie będącej w podróży służbowej (pracownikowi), jak i osobie niebędącej pracownikiem, która odbywa podróż spełniającą te same cechy co podróż służbowa – wyjaśnił organ.


Pozostało jeszcze 54% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane