statystyki

Podróż rady nadzorczej jest z PIT i CIT

autor: Katarzyna Jędrzejewska28.03.2018, 07:09; Aktualizacja: 28.03.2018, 08:27
W drugiej interpretacji dyrektor wytłumaczył, dlaczego zwrot za dojazdy nie jest kosztem dla spółki, która go wypłaca

W drugiej interpretacji dyrektor wytłumaczył, dlaczego zwrot za dojazdy nie jest kosztem dla spółki, która go wypłacaźródło: ShutterStock

 Zwrot za dojazd członków rady nadzorczej na jej posiedzenia nie jest zwolniony z podatku. Nie jest też kosztem dla tego, kto go wypłaca – stwierdził dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

Pytania w tej sprawie zadał bank. Pierwsza jego wątpliwość wiązała się z art. 21 ust. 1 pkt 16 ustawy o PIT. Zwalnia on z podatku (do określonej wysokości) diety oraz inne należności za czas podróży. Przepis ten wyraźnie wskazuje zarówno na podróże służbowe pracownika, jak i podróże osób niebędących pracownikami. Bank uznał zatem, że mogą to być również dojazdy członków rady nadzorczej na posiedzenia tej rady.

Dyrektor KIS się z tym nie zgodził. Stwierdził, że co prawda w odniesieniu do osób niebędących pracownikami można mówić jedynie o podróży, a nie o podróży służbowej w rozumieniu kodeksu pracy, ale w obu przypadkach należy rozumieć to pojęcie identycznie. Chodzi o to, aby zagwarantować takie same prawa zarówno osobie będącej w podróży służbowej (pracownikowi), jak i osobie niebędącej pracownikiem, która odbywa podróż spełniającą te same cechy co podróż służbowa – wyjaśnił organ.


Pozostało 54% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane