statystyki

Sprzedaż ojcowizny jest obciążona 19 proc. PIT

autor: Patrycja Dudek26.03.2018, 19:00
Zarówno WSA we Wrocławiu, jak i NSA wyjaśniły, że zwrot ziemi na podstawie decyzji administracyjnej oznacza nabycie.

Zarówno WSA we Wrocławiu, jak i NSA wyjaśniły, że zwrot ziemi na podstawie decyzji administracyjnej oznacza nabycie.źródło: ShutterStock

Dzieci rolników, które odzyskały własność ziemi od państwa, muszą czekać z jej sprzedażą pięć lat. W przeciwnym wypadku zapłacą podatek – wynika z wyroku NSA.

Spór toczyła z fiskusem podatniczka, która zbyła udziały w gospodarstwie rolnym na rzecz drugiego spadkobiercy (w ramach działu spadku i zniesienia współwłasności). Oboje odziedziczyli je po rodzicach.

Rodzice byli pierwotnie właścicielami gruntu i zabudowań, ale w latach 70. przekazali własność ziemi na rzecz Skarbu Państwa, w zamian za emeryturę. W 1992 r. weszła w życie znowelizowana ustawa o ubezpieczeniu społecznym rolników (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 2336), która pozwoliła odzyskać własność takich gruntów. W tym czasie rodzice podatniczki już nie żyli. Wniosek o zwrot własności złożyli więc spadkobiercy. Dział spadku i zniesienie współwłasności miało miejsce rok po tym, jak prezydent miasta wydał decyzję o zwrocie własności.


Pozostało 56% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane