statystyki

Sprzedaż ojcowizny jest obciążona 19 proc. PIT

autor: Patrycja Dudek26.03.2018, 19:00
Zarówno WSA we Wrocławiu, jak i NSA wyjaśniły, że zwrot ziemi na podstawie decyzji administracyjnej oznacza nabycie.

Zarówno WSA we Wrocławiu, jak i NSA wyjaśniły, że zwrot ziemi na podstawie decyzji administracyjnej oznacza nabycie.źródło: ShutterStock

Dzieci rolników, które odzyskały własność ziemi od państwa, muszą czekać z jej sprzedażą pięć lat. W przeciwnym wypadku zapłacą podatek – wynika z wyroku NSA.

Spór toczyła z fiskusem podatniczka, która zbyła udziały w gospodarstwie rolnym na rzecz drugiego spadkobiercy (w ramach działu spadku i zniesienia współwłasności). Oboje odziedziczyli je po rodzicach.

Rodzice byli pierwotnie właścicielami gruntu i zabudowań, ale w latach 70. przekazali własność ziemi na rzecz Skarbu Państwa, w zamian za emeryturę. W 1992 r. weszła w życie znowelizowana ustawa o ubezpieczeniu społecznym rolników (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 2336), która pozwoliła odzyskać własność takich gruntów. W tym czasie rodzice podatniczki już nie żyli. Wniosek o zwrot własności złożyli więc spadkobiercy. Dział spadku i zniesienie współwłasności miało miejsce rok po tym, jak prezydent miasta wydał decyzję o zwrocie własności.


Pozostało jeszcze 56% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane