statystyki

Kwotę hipoteki można zaliczyć do długów i ciężarów

autor: Magdalena Majkowska21.03.2018, 07:29; Aktualizacja: 21.03.2018, 08:46
blok mieszkanie nieruchomości

Dyrektor KIS podkreślił przy tym, że przy ustalaniu podstawy opodatkowania nie należy brać pod uwagę wartości wierzytelności, którą zabezpiecza hipoteka, lecz kwotę samej hipoteki. To ona stanowi ciężar.źródło: ShutterStock

Gdy dochodzi do nieodpłatnego zniesienia współwłasności nieruchomości, to podstawę opodatkowania można pomniejszyć o wartość hipoteki przypadającej na nabywany udział – wyjaśnił dyrektor KIS.

Z pytaniem wystąpiła właścicielka połowy mieszkania obciążonego kredytem hipotecznym. Współwłasność ta miała zostać zniesiona na jej rzecz nieodpłatnie, czyli bez spłat i dopłat. Podatniczka miała jednocześnie przejąć wszystkie obciążenia wynikające z umowy kredytu. Chciała się upewnić, że kwotę hipoteki może zaliczyć do długów i ciężarów, odliczanych od podstawy opodatkowania, zgodnie z art. 7 ustawy o podatku od spadków i darowizn (Dz.U. z 2017 r., poz. 833, ze zm.).

Dyrektor KIS przyznał jej rację, ale nie zgodził się z podatniczką, że wartość mieszkania powinna być pomniejszona o całą kwotę wierzytelności zabezpieczonej hipoteką. Wyjaśnił, że skoro wskutek nieodpłatnego zniesienia współwłasności podatniczka nabywa udział w połowie nieruchomości, to wartość przedmiotu nabycia można pomniejszyć tylko o połowę kwoty hipoteki.


Pozostało 29% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane