PROJEKT
Tylko przedsiębiorcy, którzy po raz pierwszy zainstalują kasy działające online (nawet jeżeli obowiązek ewidencjonowania obrotu powstał wcześniej), będą mogli skorzystać z ulgi na ich zakup i odliczyć maksymalnie 700 zł. Wynika to z najnowszej wersji projektu nowelizacji ustawy o VAT i ustawy – Prawo o miarach, która powstała po pracach komisji prawniczej.
Wcześniej planowano, że ulga będzie wynosić 1 tys. zł i obejmie wszystkie urządzenia fiskalne.
Nowe przepisy mają obowiązywać od 1 października 2018 r. Nie zmienił się ich podstawowy cel, tj. zakładają stopniowe wdrażanie w różnych branżach kas działających online, czyli takich, które w czasie rzeczywistym mają przesyłać dane o transakcjach do Centralnego Repozytorium prowadzonego przez szefa Krajowej Administracji Skarbowej. Wymiana będzie następować stopniowo. I tak od początku 2019 r. takie urządzenia będą obowiązkowo stosować mechanicy i stacje benzynowe, a od 1 lipca 2019 r. placówki gastronomiczne, hotele i pensjonaty. Natomiast od 2020 r. obowiązek stosowania kas online ma dotyczyć m.in.: fryzjerów, kosmetyczek, lekarzy, siłowni, klubów fitness, a także świadczących usługi budowlane. Pozostali przedsiębiorcy będą wymieniać urządzenia na ich nowoczesne modele stopniowo.
Rozpoczynając ewidencję na kasie online, będzie można skorzystać z ulgi i odliczyć 90 proc. kwoty wydanej na każde urządzenie – ale nie więcej niż po 700 zł (minister finansów w rozporządzeniu będzie mógł określić wyższą kwotę). Przedsiębiorca będzie miał pół roku na kupno kas. Jeżeli np. korzysta obecnie ze 100 kas i w pierwszej kolejności wymieni na działające online – 60, a w kolejnych miesiącach po 10 (łącznie 100), będzie mógł skorzystać z preferencji na każdą z nich.
Z kolei podatnik, który po 1 października br. będzie musiał zainstalować kasę, bo pojawi się u niego obowiązek ewidencjonowania obrotu, albo będzie chciał ją wymienić i zdecyduje się na urządzenie, które nie działa online (bo nie będzie miał obowiązku stosowania innej), w ogóle nie skorzysta z ulgi. Nie odzyska nawet części jej ceny. Z odliczenia na obecnych zasadach (90 proc., ale nie więcej niż 700 zł), nadal będą mogli skorzystać ci, którzy kasy kupią do końca września br.
Projekt przewiduje też wprowadzenie kary za nieterminowe przeprowadzanie przeglądów technicznych kas. Ma ona wynosić 300 zł. We wcześniejszej wersji projektu mowa była o 200 zł. ⒸⓅ
Etap legislacyjny
Projekt z 8 marca 2018 r. nowelizacji ustawy o VAT i prawa o miarach – po komisji prawniczej