statystyki

NSA: Zwrot nakładów na cudzym gruncie jest z PIT

autor: Patrycja Dudek12.03.2018, 17:00
licytacja domu

Spór w tej sprawie toczyła z fiskusem podatniczka, która wybudowała budynek na gruncie należącym do gminy.źródło: ShutterStock

Kwota wypłacana za przejęcie budynku w związku z wygaśnięciem użytkowania wieczystego nie jest odszkodowaniem, tylko wynagrodzeniem. Upływ pięciu lat od wybudowania jest tu bez znaczenia – uznał NSA.

To nie pierwszy wyrok, w którym Naczelny Sąd Administracyjny orzekł o obowiązku zapłaty podatku od kwot wypłaconych użytkownikowi wieczystemu po wygaśnięciu prawa użytkowania wieczystego.

Z ustawy o gospodarce nieruchomościami (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 121 ze zm.) wynika, że w takiej sytuacji budynki i urządzenia wytworzone lub nabyte przez użytkownika przechodzą w ręce właściciela gruntu (Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego), a ten, kto je nabył lub wytworzył, otrzymuje ich pieniężną równowartość.

Spór w tej sprawie toczyła z fiskusem podatniczka, która wybudowała budynek na gruncie należącym do gminy. Gdy wygasła umowa wieczystego użytkowania, gmina przejęła budynek, a podatniczce wypłaciła stosowne wynagrodzenie (zgodnie z art. 33 ust. 2 ustawy o gospodarce nieruchomościami).


Pozostało jeszcze 74% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane