statystyki

NSA: Zwrot nakładów na cudzym gruncie jest z PIT

autor: Patrycja Dudek12.03.2018, 17:00
licytacja domu

Spór w tej sprawie toczyła z fiskusem podatniczka, która wybudowała budynek na gruncie należącym do gminy.źródło: ShutterStock

Kwota wypłacana za przejęcie budynku w związku z wygaśnięciem użytkowania wieczystego nie jest odszkodowaniem, tylko wynagrodzeniem. Upływ pięciu lat od wybudowania jest tu bez znaczenia – uznał NSA.

To nie pierwszy wyrok, w którym Naczelny Sąd Administracyjny orzekł o obowiązku zapłaty podatku od kwot wypłaconych użytkownikowi wieczystemu po wygaśnięciu prawa użytkowania wieczystego.

Z ustawy o gospodarce nieruchomościami (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 121 ze zm.) wynika, że w takiej sytuacji budynki i urządzenia wytworzone lub nabyte przez użytkownika przechodzą w ręce właściciela gruntu (Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego), a ten, kto je nabył lub wytworzył, otrzymuje ich pieniężną równowartość.

Spór w tej sprawie toczyła z fiskusem podatniczka, która wybudowała budynek na gruncie należącym do gminy. Gdy wygasła umowa wieczystego użytkowania, gmina przejęła budynek, a podatniczce wypłaciła stosowne wynagrodzenie (zgodnie z art. 33 ust. 2 ustawy o gospodarce nieruchomościami).


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane