statystyki

Wcześniejszy zakup nie wyklucza ulgi mieszkaniowej

autor: Patrycja Dudek12.03.2018, 07:15; Aktualizacja: 12.03.2018, 07:32
Chodziło o mężczyznę, który w 2009 r. dostał w darowiźnie mieszkanie od syna. W 2014 r. je sprzedał. 8 miesięcy wcześniej kupił dom.

Chodziło o mężczyznę, który w 2009 r. dostał w darowiźnie mieszkanie od syna. W 2014 r. je sprzedał. 8 miesięcy wcześniej kupił dom.źródło: ShutterStock

Podatnik, który sprzeda mieszkanie przed upływem 5 lat od nabycia, nie zapłaci PIT, nawet jeśli nową nieruchomość kupił przed zbyciem lokalu. Ważne, żeby zapłacił za nią później.

To wniosek z najnowszego wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Orzecznictwo w tego typu sprawach jest rozbieżne. Zwróciła na to uwagę sędzia Agnieszka Krawczyk, uzasadniając wyrok NSA.

– Część składów sędziowskich opowiada się za tym, że zarówno nabycie, jak i zapłata za nowy dom lub mieszkanie muszą nastąpić po sprzedaży nieruchomości, z której przychód ma być zwolniony z PIT – powiedziała sędzia.

Wyjaśniła, że skład sędziowski, który rozpatrywał tę sprawę, tak nie uważa. Dopuszcza możliwość, żeby nowa nieruchomość została nabyta jeszcze przed sprzedażą starej. Warunek jest tylko taki, żeby cena została zapłacona z pieniędzy ze zbycia.

Liczy się kolejność


Pozostało 82% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (5)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane