statystyki

Podarowanie upustu to nie przychód

autor: Łukasz Zalewski12.03.2018, 07:15; Aktualizacja: 12.03.2018, 07:39
Sąd uznał, że w takiej sytuacji nabywca zostaje zwolniony z obowiązku zwrotu korzyści, którą już uzyskał.

Sąd uznał, że w takiej sytuacji nabywca zostaje zwolniony z obowiązku zwrotu korzyści, którą już uzyskał.źródło: ShutterStock

Zwolnienie nabywcy nieruchomości z obowiązku zwrotu bonifikaty nie powoduje, że otrzymał on jakiekolwiek świadczenie – orzekł NSA.

Sąd uznał, że w takiej sytuacji nabywca zostaje zwolniony z obowiązku zwrotu korzyści, którą już uzyskał.

Sprawa dotyczyła miasta, które sprzedało najemcy zajmowane przez niego mieszkanie. Korzystał on z pierwszeństwa w zakupie. Miasto udzieliło mu bonifikaty z tym jednak zastrzeżeniem, że jeśli zbędzie lokal przed upływem 5 lat, upust będzie musiał zwrócić.

Po 7 miesiącach nabywca podarował mieszkanie bliskiej osobie. Miasto uznało więc, że nie dotrzymał on warunków bonifikaty i zażądało jej zwrotu. Podatnik złożył jednak wniosek o odstąpienie od tego żądania. Oświadczył, że nie chciał zarobić na zbyciu, a poza tym w wyniku kolejnej transakcji mieszkanie ponownie stało się jego własnością. Osoba, której je podarował, oddała je bowiem po 9 miesiącach.


Pozostało jeszcze 69% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane